Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Kampania "Nieograniczona energia do życia sprawdza się w pracy"

0
Podziel się:

Mimo znacznego stopnia niepełnosprawności można mieć pasję, pracę i wielką
energię do życia - przekonują sami niepełnosprawni - bohaterowie telewizyjnych spotów, nakręconych
w ramach kampanii "Nieograniczona energia do życia sprawdza się w pracy".

Mimo znacznego stopnia niepełnosprawności można mieć pasję, pracę i wielką energię do życia - przekonują sami niepełnosprawni - bohaterowie telewizyjnych spotów, nakręconych w ramach kampanii "Nieograniczona energia do życia sprawdza się w pracy".

O ruszającej kampanii telewizyjnej, kierowanej do osób niepełnosprawnych i pracodawców z woj. śląskiego poinformowała w czwartek PAP Aleksandra Skalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Głównym celem akcji jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych, jak i samych niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Bohaterowie spotów to Karolina, Magda, Marcin, Krzysiek i Piotrek. Każdej z tych osób z powodzeniem udaje się łączyć pracę zawodową z życiem osobistym i pasją. "Każda z tych osób po raz pierwszy uczestniczyła w takim przedsięwzięciu, każda z nich miała wiele obaw co do swoich umiejętności aktorskich i tego czy da radę wytrzymać wiele godzin na planie zdjęciowym" - powiedziała Skalec.

Spoty będzie można oglądać w październiku i listopadzie w TVP Katowice, po raz kolejny będą emitowane wiosną przyszłego roku. Filmiki związana z kampanią można też obejrzeć w specjalnym kanale na YouTube (http://www.youtube.com/WPoszukiwaniuPracy/)

Jednym z bohaterów kampanii jest niewidomy i słabo słyszący Krzysztof. Mimo przeciwności losu jest przedsiębiorcą i społecznikiem, a jego pasją są podróże. Ukończył studia z zakresu administracji oraz pedagogikę, a także wiele wszechstronnych kursów i specjalistycznych szkoleń. Na co dzień prowadzi m.in. zajęcia komputerowe dla osób niepełnosprawnych oraz zajęcia z zakresu komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Cały czas podnosi kwalifikacje, działa w kilku organizacjach pozarządowych oraz współpracuje z lokalnymi samorządami.

Poruszająca się na wózku Karolina ukończyła fizjoterapię na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Pracuje jako wykładowca fizykoterapii w dwóch szkołach policealnych - w Katowicach oraz w Sosnowcu. W czerwcu 2012 roku Karolina otrzymała dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie. Środki finansowe pomogły jej w spełnieniu marzenia o prowadzeniu własnego biznesu - wkrótce będzie sprzedawać artykuły dekoracyjne do domu i ogrodu oraz rękodzieło artystyczne.

Emisja spotów telewizyjnych to część trwającej od jesieni 2011 kampanii na rzecz zatrudniania niepełnosprawnych. W jej ramach organizowane są konferencje, akcje promocyjne w internecie, na billboardach i w gazetach. Projekt będzie realizowany do września przyszłego roku. Jego całkowity koszt to 1,5 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pełną wiedzę na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych można znaleźć na portalu internetowym www.sprawni-niepelnosprawni.pl.

Organizatorzy kampanii przypominają, że wśród wielu przedsiębiorców pokutuje przeświadczenie, że osoba niepełnosprawna jest mniej efektywna i dyspozycyjna. Problemy z przystosowaniem dla niej miejsca pracy są często powodem odmowy zatrudnienia, nawet jeśli kwalifikacje kandydata nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Według danych za ubiegły rok, na 100 niepełnosprawnych Polaków, którzy mogli podjąć zatrudnienie, pracowało tylko 22. Wiedza pracodawców na temat korzyści finansowych płynących z zatrudnienia niepełnosprawnych jest uboga, dlatego potencjał pracowniczy tej grupy osób jest nadal wykorzystywany w minimalnym stopniu.(PAP)

kon/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)