Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Konkurs Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza po raz czwarty

0
Podziel się:

Artyści, którzy amatorsko zajmują się malarstwem mogą zgłaszać swoje
prace do czwartej edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza w Rudzie Śląskiej.
Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 września - poinformowało Stowarzyszenie "Barwy Śląska".

Artyści, którzy amatorsko zajmują się malarstwem mogą zgłaszać swoje prace do czwartej edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza w Rudzie Śląskiej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 września - poinformowało Stowarzyszenie "Barwy Śląska".

Artysta może przedstawić maksymalnie cztery prace w technikach takich jak malarstwo akrylowe, olejne, akwarela a także grafika. Praca twórcy nie powinna być nigdzie wcześniej prezentowana.

"Jak dotąd konkurs cieszył się dużym powodzeniem. W poprzednich trzech edycjach ocenie poddano ok. 250 prac" - powiedziała PAP w piątek Magdalena Mateoszek ze Stowarzyszenia "Barwy Śląska" - jednego ze współorganizatorów konkursu.

Prace można składać do 10 września, w siedzibie Stowarzyszenia "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej-Halembie przy ul. Młyńskiej 16. Regulamin konkursu znajduje się na facebooku.

Jak poinformowała Mateoszek, ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy odbędzie się 14 października w Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Rudzie Śląskiej. Nagrody zostaną przyznane 28 października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, gdzie również zaplanowano wystawę pokonkursową.

Organizatorami konkursu są "Barwy Śląska", Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz kolekcjoner sztuki nieprofesjonalnej Stanisław Gerard Trefoń. "Celem konkursu jest propagowanie i promocja twórczości amatorskiej będącej symbolem samorealizacji i kultury Śląska" - podkreślają organizatorzy.

Patron konkursu, działacz społeczny i uczestnik powstań śląskich Juliusz Marcisz, jest jedną z kluczowych postaci dla rozwoju sztuki amatorskiej na Śląsku. Urodził się w Bielszowicach w 1898 r., pracował w jako górnik, jednocześnie rozwijając swój malarski talent. Był m.in. współzałożycielem Związku Lubowników Sztuki Zastosowanej. Malował pejzaże, sceny rodzajowe, sceny batalistyczne z powstań śląskich. Z dorobku artysty zachowało się niewiele prac. Powstałe po 1945 roku znajdują się m.in. w Muzeum w Rudzie Śląskiej, Muzeum w Zabrzu i w Muzeum Śląskim w Katowicach.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)