Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Krzyż Komandorski dla księżnej Marii Habsburg w jej urodziny

0
Podziel się:

88. urodziny oraz imieniny świętowała w sobotę księżna Maria Krystyna
Habsburg. Podczas wieczornej uroczystości w Żywcu arystokratka została udekorowana Krzyżem
Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - poinformował rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.

88. urodziny oraz imieniny świętowała w sobotę księżna Maria Krystyna Habsburg. Podczas wieczornej uroczystości w Żywcu arystokratka została udekorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - poinformował rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.

"To oznaczenie jest symbolicznym uhonorowaniem księżnej, która swym życiem udowodniła, że miłość do Polski to wartość najważniejsza. Mimo ogromnych przeciwności losu nigdy nie wyrzekła się polskości. Marzyła przez większość swojego życia, aby wrócić do wolnej Polski i kochanego Żywca. Za granicą organizowała pomoc charytatywną dla rodaków w kraju" - powiedział Terteka.

Uroczystość jubileuszowa w żywieckim Miejskim Centrum Kultury zgromadziła między innymi przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, w tym Ernesta de Zulueta Habsburga, siostrzeńca księżnej i obecnie wiceambasadora Hiszpanii w Polsce. Nie zabrakło też ulubieńców arystokratki: przedszkolaków z żywieckiej dzielnicy Sporysz, gdzie znajduje się przedszkole jej imienia.

Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II.

Maria Krystyna Habsburg urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Oboje rodzice przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiąże był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców. Podczas wojny Niemcy nie mogli Habsburgom darować postawy i stosowali wobec nich represje. Zabrano im majątek. Po wojnie księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Mieszkała w Szwecji, a później Szwajcarii, gdzie nie przyjęła obywatelstwa tego kraju. W marca 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej.

Do Polski na stałe księżna powróciła we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu stworzonym w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. (PAP)

szf/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)