Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Nielegalną stację LPG zlikwidowano w Świerklanach

0
Podziel się:

Jedenaście zastępów straży pożarnej i
kilkunastu celników wezwano w nocy z piątku na sobotę do akcji
zabezpieczenia i zlikwidowania nielegalnej i niebezpiecznej
instalacji przetaczania gazu propan-butan (LPG) wykrytej w gminie
Świerklany (Śląskie).

Jedenaście zastępów straży pożarnej i kilkunastu celników wezwano w nocy z piątku na sobotę do akcji zabezpieczenia i zlikwidowania nielegalnej i niebezpiecznej instalacji przetaczania gazu propan-butan (LPG) wykrytej w gminie Świerklany (Śląskie).

Jak powiedziała PAP w sobotę rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach Aldona Węgrzynowicz, prymitywna instalacja przetaczania gazu z butli do użytku domowego do zbiorników, z których można tankować samochody, mieściła się na tyłach legalnej stacji benzynowej przy ruchliwej drodze z Żor do Rybnika, stanowiąc zagrożenie dla okolicy.

"Choć nie ewakuowano mieszkańców okolicznych domów, do zabezpieczenia rozpoczętej po północy akcji zlikwidowania zagrożenia musieliśmy ściągnąć duże siły strażaków. Zabezpieczyliśmy tam ok. 150 11-kilogramowych butli z gazem oraz proste urządzenie do jego przetaczania do większego zbiornika, tzw. pajączek" - powiedziała Węgrzynowicz.

Jak wyjaśniła, nie została jeszcze obliczona skala strat, jakie na nielegalnej działalności wykrytej w Świerklanach instalacji poniósł Skarb Państwa. Dodała, że taka działalność -sprzedawania gazu dla celu domowego jako paliwo do samochodów z instalacją do zasilania gazem propan-butan - może być dla przestępców bardzo dochodowa.

"Wynika to z różnicy opodatkowania gazu sprzedawanego na użytek domowy i jako paliwo samochodowe. Akcyza za gaz sprzedawany w butlach 11-kilogramowych wynosi 232 zł za tysiąc litrów, kwota tego podatku za tę samą ilość gazu sprzedawanego jako paliwo samochodowe sięga natomiast 1180 zł za tysiąc litrów" - wyjaśniła Węgrzynowicz.

Podkreśliła, że duży zysk przestępców okupiony był w tym przypadku ogromnym niebezpieczeństwem. Instalacja do przetaczania gazu mieściła się przy stacji benzynowej, skutki ewentualnego wybuchu prymitywnego urządzenia byłyby tu zatem spotęgowane. Dlatego konieczne było natychmiastowe zabezpieczenie nielegalnej stacji, natychmiast po jej wykryciu.

Wkrótce należy spodziewać się zatrzymań właścicieli nielegalnej instalacji, a także szacunków, co do skali popełnionego przez nich przestępstwa. (PAP)

mtb/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)