Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Nowy obowiązek dla hodowców i właścicieli drobiu

0
Podziel się:

16.3.Katowice (PAP) - W związku z zagrożeniem wystąpienia ptasiej
grypy w województwie śląskim, wojewoda Tomasz Pietrzykowski wydał
rozporządzenie w sprawie obowiązku zgłoszenia hodowli i posiadania
drobiu w urzędzie gminy.

16.3.Katowice (PAP) - W związku z zagrożeniem wystąpienia ptasiej grypy w województwie śląskim, wojewoda Tomasz Pietrzykowski wydał rozporządzenie w sprawie obowiązku zgłoszenia hodowli i posiadania drobiu w urzędzie gminy.

Rozporządzenie to zostało w czwartek opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego - poinformował PAP rzecznik wojewody Krzysztof Mejer.

"Właściciele i hodowcy drobiu - kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw zobowiązani zostali do natychmiastowego zgłoszenia posiadanego drobiu w urzędzie gminy właściwym dla miejsca hodowli" - powiedział Mejer.

W zgłoszeniu trzeba podać dane osobowe dotyczące hodowcy lub właściciela, jego adres, miejsce przebywania drobiu, jego rodzaj i liczbę hodowanych ptaków. Hodowcy, którzy nie wypełnią obowiązków wynikających z rozporządzenia, mogą zostać ukarani grzywną.

Rozporządzenie zobowiązuje urzędy gmin, by w ciągu miesiąca sporządziły wykazy hodowców i posiadaczy drobiu. Urzędy są zobowiązane aktualizować te dane i w razie potrzeby udostępniać powiatowym lekarzom weterynarii. Kontrolę wykonywania przepisów wojewoda powierzył wójtom, burmistrzom i prezydentom miast.

Pietrzykowski zwrócił się także do samorządowców, by dokonali przeglądu i aktualizacji planów reagowania kryzysowego w zakresie ochrony weterynaryjnej i epidemiologicznej. Poprosił też o policzenie materiałów do dezynfekcji, którymi dysponują poszczególne służby.

"Ze względu na powagę sytuacji sprawę proszę potraktować jako priorytetową i realizować ze szczególną starannością" - podkreślił Pietrzykowski.(PAP)

kon/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)