Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Od początku wichury 660 interwencji strażaków

0
Podziel się:

Ok. 660 interwencji związanych z następstwami silnych wiatrów naliczyli do
sobotniego poranka strażacy z woj. śląskiego. Według ich relacji noc z piątku na sobotę była już
spokojniejsza.

Ok. 660 interwencji związanych z następstwami silnych wiatrów naliczyli do sobotniego poranka strażacy z woj. śląskiego. Według ich relacji noc z piątku na sobotę była już spokojniejsza.

Skutki silnych wiatrów od czwartkowego popołudnia w woj. śląskim to trzy osoby ranne, powalone drzewa, uszkodzone budynki i dachy oraz utrudnienia w ruchu pociągów. Jeszcze w piątek późnym popołudniem prądu nie miało ponad 15 tysięcy odbiorców.

Według danych służb kryzysowych wojewody w sobotę rano bez dostaw energii było jeszcze kilkuset odbiorców w rejonie częstochowskim; wiatr słabł, a sytuacja normowała się.

Jak poinformował PAP w sobotę rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, przez noc nie napłynęły już poważniejsze zgłoszenia związane np. z obrażeniami poszkodowanych mieszkańców, uszkodzeniami budynków czy dachów lub utrudnieniami w komunikacji.

"Do ok. 400 zgłoszeń z piątkowego popołudnia doszło jeszcze ok. 260. To przede wszystkim mniejsze uszkodzenia obserwowane przez mieszkańców np. po powrotach z pracy do domu" - ocenił strażak.

Wcześniej wskutek silnych wiatrów dwie osoby odniosły obrażenia w powiecie bielskim. Czterdziestoletni mężczyzna został przygnieciony w Bielsku-Białej złamanym drzewem, które przewróciło się na jego samochód, a w gminie Czaniec została poszkodowana jedna osoba wskutek uderzenia fragmentem blachy zerwanej z dachu sali gimnastycznej. W piątek po południu ranna została trzecia osoba - w powiecie wodzisławskim na przejeżdżający samochód spadło drzewo.

W piątek z całego województwa spływały informacje o przewróconych drzewach, złamanych konarach, uszkodzonych budynkach. Silny wiatr m.in. zerwał część blachy wraz z ociepleniem ze stropodachu budynku zespołu szkół w Mstowie. Dzieci były w tym czasie bezpieczne.

Z powodu silnego wiatru w Cieszynie na pewien czas ewakuowano kilkunastu mieszkańców - przewrócone drzewo uszkodziło tam gazociąg o średnicy 100 mm. W niektórych miejscach regionu wiatr przewracał drzewa, blokując szlaki kolejowe lub zrywał linie energetyczne. Dochodziło też do uszkodzeń stacji transformatorowych. Łącznie skutki awarii energetycznych odczuło ok. 17 tys. odbiorców.(PAP)

mtb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)