Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Osiem nowych przysmaków na liście produktów tradycyjnych

0
Podziel się:

Osiem nowych przysmaków z województwa śląskiego zostało w 2012 roku
zarejestrowanych na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych.
Zgłoszono m.in. napój z kwiatów czarnego bzu oraz gruszki z mięsem wieprzowym.

Osiem nowych przysmaków z województwa śląskiego zostało w 2012 roku zarejestrowanych na prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa Liście Produktów Tradycyjnych. Zgłoszono m.in. napój z kwiatów czarnego bzu oraz gruszki z mięsem wieprzowym.

Na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się obecnie 131 oryginalnych regionalnych produktów i dań pochodzących z województwa śląskiego, co daje regionowi drugie miejsce w kraju pod względem liczby zgłoszonych produktów.

Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował, że w ubiegłym roku do ośmiu różnych kategorii dołączyły takie przysmaki jak: "Twaróg krzepicki" (produkty mleczne), "Kiełbasa Porębska" (produkty mięsne), "Karp gołyski" (produkty rybołówstwa), "Jabłka żniwówki" (warzywa i owoce), "Kopa ornontowicka" (wyroby piekarnicze i cukiernicze), "Masło krzepickie" (oleje i tłuszcze), "Gruszki z mięsem" (gotowe dania i potrawy), "Napój z kwiatów czarnego bzu" (napoje).

Produkty i potrawy zgłaszane są najczęściej przez domy kultury, koła gospodyń wiejskich, lokalnych wytwórców; powstają w oparciu o niepowtarzalne receptury i zestawy składników, jak np. "Gruszki z mięsem", czyli pokrojone w połówki i wydrążone gruszki podane z kawałkami gotowanego wieprzowego boczku.

Wiele z tych produktów wpisanych jest w bogatą historię społeczności lokalnej - najczęściej wsi lub małych miasteczek.

"Receptura przygotowywania deseru o nazwie +Kopa ornontowicka+ jest związana z pałacem w Ornontowicach należącym do rodziny Hengenscheidtów. Na początku XX wieku w pałacu odbywały się przyjęcia. Jego ówcześni właściciele sprowadzali wówczas z Niemiec produkty takie jak ananasy, kokos, czy migdały. Z biegiem czasu gospodynie zaczęły wykorzystywać te produkty do deserów i tak po wielu eksperymentach powstała +Kopa+. W obecnym kształcie znana jest od lat 60." - powiedziała PAP Aleksandra Malczyk, dyrektor samorządowej instytucji ARTeria - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

Malczyk dodała, że od ok. 45 lat deser przygotowuje się m.in. z placków kokosowych moczonych w soku z ananasa i spirytusie. Przekładany jest kremem, który powstaje m.in. z masła, cukru, śmietany, bakalii, spirytusu. "Kopa była specjałem podawanym głównie na weselach lub podczas ważnych uroczystości rodzinnych. Obecnie podaje się go przy różnych okazjach i nie trzeba go samemu robić; jest dostępny w wielu cukierniach" - powiedziała Malczyk.

"Kopą ornontowicką" - Ornontowice będą się chwalić na portalu You Tube. Malczyk zapowiada, że w lutym będzie można tam obejrzeć film instruktażowy z radami, jak przyrządzić ten wyjątkowy deser.(PAP)

ktp/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)