Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Para prezydencka z wizytą w Żywcu

0
Podziel się:

Para prezydencka odwiedziła w piątek Żywiec. Anna i Bronisław Komorowscy
spotkali się z podopiecznymi Fundacji Pomocy Dzieciom, przekazali tablicę multimedialną przedszkolu
im. rodziny Komorowskich oraz podarowali stajni miejskiej dwa konie.

Para prezydencka odwiedziła w piątek Żywiec. Anna i Bronisław Komorowscy spotkali się z podopiecznymi Fundacji Pomocy Dzieciom, przekazali tablicę multimedialną przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz podarowali stajni miejskiej dwa konie.

Pierwszym punktem wizyty w Żywcu było przekazanie przez parę prezydencką stajni miejskiej dwóch gniadych koni: 3-letniej klaczy Figi i 7-letniego wałacha Cyprysa. Konie ofiarowała Kancelaria Prezydenta; pochodzą one z byłej rezydencji Komorowskiego w Lucieniu, która jest obecnie w gestii Lasów Państwowych.

Prezydent zwrócił uwagę podczas uroczystości na wysiłki władz Żywca i całej społeczności lokalnej, by miasto było atrakcyjne i posiadało więcej miejsc, w których chętnie przebywają rodziny z dziećmi. "Chcielibyśmy uczestniczyć w tym. Jeśli burmistrz uzna, że znajdzie stajenkę, to przekażemy bardzo chętnie parę danieli" - mówił prezydent.

Rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka zapowiedział, że podarowane konie wykorzystywane będą m.in. do nauki jazdy.

"Stajnia powstała pięć lat temu. W swoim parku Habsburgowie również mieli stajnie. Teraz znajduje się ona w innym miejscu, nieco na uboczu. Chcemy pokazywać dzieciom, jakie zwierzęta żyją na wsi, choćby skąd się bierze mleko. Mamy krowę rasy jersey. Są też konie huculskie, osioł i drób" - mówił kierownik stajni Mariusz Broda.

Stajnia miejska mieści się w żywieckim Parku Habsburgów. Połączona jest z mini zoo, które cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Stajnia współpracuje ze szkołami, przedszkolami oraz Fundacją Pomocy Dzieciom, której podopieczni odbywają zajęcia hipoterapii.

Park Habsburgów znajduje się obok Starego Zamku i pałacu Habsburgów. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Ma powierzchnię 26 ha. W 2009 roku został zrewitalizowany. Jest obecnie jedną z największych atrakcji Żywca.

Prezydent z żoną spotkali się także z podopiecznymi żywieckiej Fundacji Pomocy Dzieciom, która wspiera dzieci i młodzież w leczeniu, rehabilitacji, edukacji i trudnej sytuacji rodzinnej. "Dzieci dotknięte różnymi dramatami potrzebują naszego wsparcia, by Polska była lepsza" - podkreślił prezydent.

Podczas wizyty w Żywcu para prezydencka przekazała także przedszkolu im. rodziny Komorowskich tablicę multimedialną. Tablica ufundowana została przez członków rodziny Komorowskich, rozsianych - jak mówił prezydent - po całym świecie.

Przedszkole numer 11 powstało w 1976 roku. Trzy lata temu placówka rozpoczęła poszukiwanie patrona. Biorąc pod uwagę historię miasta wybrano rodzinę Komorowskich - dawnych właścicieli Żywca. W czerwcu ubiegłego roku para prezydencka uczestniczyła w uroczystości nadania imienia placówce. To już drugie przedszkole w Żywcu, którego imię nawiązuje do dawnych właścicieli miasta. Patronem "ósemki" jest księżna Maria Krystyna Habsburg, potomkini właścicieli tutejszych dóbr. Arystokratka mieszka obecnie w Żywcu.

Komorowscy, choć nie z tej linii, z której wywodzi się prezydent, byli pierwszymi potwierdzonymi w dokumentach właścicielami Żywca. Dobra nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 roku. Historia zapamiętała tę familię różnie. Byli wśród nich słynący z okrucieństwa zbóje, jak i mecenasi nauki. Dobra żywieckie w 1624 roku jako zastaw trafiły do Wazów. W 1675 roku w ich posiadanie weszli Wielopolscy, a od połowy XIX wieku - Habsburgowie.

Po uroczystości w przedszkolu para prezydencka zwiedziła park miniatur w Parku Habsburgów. Umieszczone w nim zostały 24 mini-budowle, od leśniczówek i dworów, po zamki i browar, które wznieśli na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim dawni właściciele tych ziem: Komorowscy, Wielopolscy i Habsburgowie. (PAP)

szf/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.