Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Policjanci i celnicy rozbili tytoniowy gang

0
Podziel się

Śląscy policjanci i celnicy rozbili gang, który na wielką skalę wprowadzał
na rynek przywieziony z Czech tytoń. Przejęto 25 ton nielegalnego tytoniu, wartego 7,4 mln zł.
Gdyby trafił do obrotu, Skarb Państwa straciłby ok. 15 mln zł. Aresztowano cztery osoby.

bEgjhYHV

Śląscy policjanci i celnicy rozbili gang, który na wielką skalę wprowadzał na rynek przywieziony z Czech tytoń. Przejęto 25 ton nielegalnego tytoniu, wartego 7,4 mln zł. Gdyby trafił do obrotu, Skarb Państwa straciłby ok. 15 mln zł. Aresztowano cztery osoby.

"To największa w ostatnich latach tego typu sprawa w regionie. Grupę rozbili policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z katowickimi celnikami. Sprawa jest rozwojowa - wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec tego śledztwa" - powiedział w czwartek PAP Marek Wręczycki z zespołu prasowego śląskiej policji.

Rzeczniczka katowickiej Izby Celnej, Aldona Węgrzynowicz, podkreśliła, że tak dużą ilość nielegalnego tytoniu jednorazowo przejęto na Śląsku po raz pierwszy; to również największy w tym roku taki transport w Polsce. Wprowadzenie towaru do sprzedaży bez należnej akcyzy oznaczałoby 15 mln zł strat dla budżetu.

bEgjhYHX

Początek śledztwu dały operacyjne informacje o dużych ilościach podrabianego tytoniu renomowanych producentów, jaki pojawiał się w różnych częściach Polski. Okazało się, że tytoń, w opakowaniach o gramaturze od 20 dekagramów do kilograma, rozprowadzany jest ze Śląska.

Policjanci ustalili, że krajanka tytoniowa przyjeżdża ciężarówkami z Czech i trafia do wynajętych hal magazynowych w Mysłowicach i Katowicach. Tam przerabiano ją na gotowy do sprzedaży produkt.

"Członkowie grupy ważyli i pakowali tytoń oraz oklejali go etykietami różnych znanych firm tytoniowych. Przygotowany w ten sposób produkt był sprzedawany po 50 zł za pół kilograma, czyli w przybliżeniu o 100 proc. taniej od cen rynkowych" - relacjonował Wręczycki.

Akcję rozbicia gangu przeprowadzono w ostatnich dniach w Katowicach. Na gorącym uczynku zatrzymano cztery osoby, w tym dwóch Słowaków. Akurat rozładowywali załadowaną tytoniem słowacką ciężarówkę. Łącznie policjanci przejęli 25 ton nielegalnego tytoniu. Wszyscy zatrzymani zostali aresztowani. Grozi im do pięciu lat więzienia.

bEgjhYId

Podczas przeszukania mieszkania organizatora procederu policjanci odkryli także przechowywane w reklamówce 140 tys. zł oraz broń. Pieniądze prawdopodobnie pochodzą z nielegalnej działalności; trwa sprawdzanie, czy nielegalny był także pistolet podejrzanego.

Kilka dni wcześniej śląscy celnicy zlikwidowali także nielegalną krajalnię tytoniu w Rudzie Śląskiej. Przejęto wówczas ponad 620 kg przygotowanego do sprzedaży pociętego tytoniu, 131 kg liści tytoniu oraz urządzenia do cięcia i etykiety z nazwami znanych tytoniowych marek. Oszacowano, że organizatorzy tego procederu wprowadzili wcześniej do obrotu co najmniej 800 kg nielegalnego tytoniu.

Ze statystyk wynika, że przestępczość tytoniowa rośnie, choć coraz większa jest także jej wykrywalność. W 2009 r. śląscy celnicy przejęli 1654 kg tytoniu, a w ubiegłym roku aż 15,4 tony. Teraz jednorazowo przejęto 25 ton.(PAP)

mab/ itm/

bEgjhYIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)