Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Pożar endogeniczny w Zakładzie Górniczym "Sobieski"

0
Podziel się:

30 górników zostało wycofanych z zagrożonego rejonu Zakładu Górniczego
"Sobieski" w Jaworznie (Śląskie) po tym, jak urządzenia wskazały podwyższone stężenia tlenku węgla
- podał w poniedziałek Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

30 górników zostało wycofanych z zagrożonego rejonu Zakładu Górniczego "Sobieski" w Jaworznie (Śląskie) po tym, jak urządzenia wskazały podwyższone stężenia tlenku węgla - podał w poniedziałek Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

Tzw. pożar endogeniczny stwierdzono w niedzielę na poziomie 500 m, w przecince transportowej. Wycofano załogę z rejonu zagrożenia i rozpoczęto akcję przeciwpożarową. Bezpośrednio po ewakuacji żaden z górników nie zgłaszał dolegliwości.

Pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Najczęstszą metodą zwalczania podziemnych pożarów jest odizolowanie ich od pozostałej części kopalni tamami. W odgrodzony rejon, w zależności od sytuacji, można tłoczyć tzw. gazy inertne, np. azot, który wypierając tlen przyspiesza wygaśnięcie pożaru. Po otamowaniu pożar zwykle wygasa, co jednak czasem trwa nawet kilka miesięcy. (PAP)

lun/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)