Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Prawie 13 mln zł z UE na przygotowanie projektu spalarni

0
Podziel się

Górnośląski Związek Metropolitalny otrzyma ok. 13 mln zł unijnego
dofinansowania na przygotowanie dokumentacji technicznej projektu spalarni odpadów dla aglomeracji
katowickiej - poinformowała w poniedziałek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

bEgjzzpN

Górnośląski Związek Metropolitalny otrzyma ok. 13 mln zł unijnego dofinansowania na przygotowanie dokumentacji technicznej projektu spalarni odpadów dla aglomeracji katowickiej - poinformowała w poniedziałek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Według resortu, dokumentacja, która wraz z wkładem własnym Związku ma kosztować ok. 15 mln zł, umożliwi przygotowanie budowy spalarni pod kątem perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. GZM od kilku lat pracuje nad podobnym projektem, jednak w ub. roku stracił możliwość współfinansowania obecnie dostępnymi środkami UE.

Pierwotnie projekt GZM był największym na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przewidujących budowę do 2015 r. w Polsce 10 systemów zagospodarowania odpadów m.in. ze spalarniami odpadów. W aglomeracji katowickiej miała powstać co najmniej jedna spalarnia o wydajności 250 tys. ton rocznie - kosztem 1 mld 81 mln zł, przy wkładzie samorządów 489 mln zł.

bEgjzzpP

Opóźnienia w pracach nad projektem GZM spowodowały jednak, że w listopadzie ub. roku resort środowiska nie przedłużył po raz kolejny Związkowi terminu na dostarczenie decyzji środowiskowej. Poskutkowało to utratą 593 mln zł unijnego dofinansowania. Jak wyjaśnił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, aby nie przekreślać w najbliższych latach szans na budowę spalarni w aglomeracji, MRR postanowiło przekształcić obecny projekt Związku z inwestycyjnego na przygotowawczy.

"Ponieważ ten projekt w bieżącej perspektywie finansowej nie zdążyłby wykorzystać pieniędzy europejskich na realizację, zdecydowaliśmy, aby uzyskał środki na dofinansowanie dokumentacji technicznej, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie: ile ma kosztować, gdzie ma powstać i o jakiej skali inwestycji mówimy" - powiedział wiceminister.

"To ostatnia pomocna rzecz, jaką w tym budżecie unijnym ministerstwo może dla tego projektu zrobić" - zaznaczyła Bieńkowska. Dodała, że projekt spalarni dla aglomeracji katowickiej powinien mieć pełną dokumentację na koniec 2013 r. tak, aby realizacja tej inwestycji mogła się rozpocząć wraz z uruchomieniem nowych programów unijnych na lata 2014-2020.

W ocenie GZM, których przedstawicieli nie było na poniedziałkowej konferencji Bieńkowskiej i Zdziebły, potrzebne jest jasne stanowisko resortu, czy należy przerwać realizowany od kilku lat pierwotny projekt budowy spalarni i przygotować przedsięwzięcie od nowa, czy też kontynuować prace nad dotychczasowym projektem.

bEgjzzpV

Jak powiedział PAP rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński, 15 mln zł na dokumentację techniczną przedsięwzięcia byłoby kwotą atrakcyjną, jeżeli resort przekazałby Związkowi jasny komunikat, że projekt należy rozpocząć od nowa. Na razie - mimo przekroczenia unijnych terminów - GZM stara się ciągle o uzyskanie decyzji środowiskowej dla pierwotnego projektu.

Obecnie Związek oczekuje na rozpatrzenie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze trzech protestów odnośnie decyzji dla lokalizacji spalarni w Rudzie Śląskiej. Kolegium ma zdecydować w tej sprawie do końca marca.

"Chodzi o jasne i precyzyjne stanowisko MRR w postaci dokumentu. Jesteśmy w trakcie procesu, który został rozpoczęty, instytucje pracują. Wychodzi na to, że powinniśmy je poinformować, żeby sobie dały spokój i odłożyły dokumenty na półkę - nie możemy tego zrobić" - ocenił Krzemiński. Jak dodał, GZM nie wie na razie, czy zgodnie z prawem mógłby kontynuować dotychczasowe procedury i jednocześnie rozpocząć projekt od nowa. Uprzedził też, że przygotowywanie dokumentacji projektu od podstaw mogłoby zająć "kolejne lata".

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do zaangażowanych w przedsięwzięcie samorządowców wynikało, że nawet jeśli pierwotny projekt GZM pozyskałby unijne dofinansowanie, mógłby być zagrożony wobec braku środków na wkład własny. Dotknięte spadkiem wpływów budżety części miast miałyby kłopoty z pokryciem sięgającego blisko 490 mln zł udziału w przedsięwzięciu. W pewnym momencie między samorządowcami pojawiły się więc rozbieżności co do możliwości kontynuowania projektu w pierwotnym zakresie.

bEgjzzpW

Pytany przez PAP o teoretyczną możliwość przejęcia projektu przez samorząd woj. śląskiego marszałek regionu Adam Matusiewicz powiedział, że choć cały czas liczy w tej sprawie na GZM, "jeżeli byłaby taka wola" i "tak miałoby być łatwiej", "chętnie się tego podejmie". Marszałek wskazał też, że na podobnej zasadzie, na jakiej mógłby budować spalarnię - porozumienia z samorządami - woj. śląskie buduje już ważną dla aglomeracji Drogową Trasę Średnicową.

Pytana o tę kwestię minister Bieńkowska oceniła w poniedziałek, że lepiej jednak, jeżeli projekt zagospodarowania odpadów realizowałyby miasta, nie przekazując swoich kompetencji samorządowi regionalnemu.(PAP)

mtb/ je/

bEgjzzqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)