Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Przekroczone stany alarmowe, ale woda powoli opada

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o odwołaniu alarmów powodziowych i zwiększeniu zrzutu ze zbiornika Poraj
#

# dochodzą informacje o odwołaniu alarmów powodziowych i zwiększeniu zrzutu ze zbiornika Poraj #

02.09. Katowice (PAP) - Poziom wód w województwie śląskim w ciągu najbliższej doby ma spadać - poinformował w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ustały już intensywne opady. Nadal jednak na śląskich rzekach lokalnie notuje się przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Mimo wysokiego poziomu rzek, Instytut nie przewiduje przelania się wody przez koronę wałów.

W związku z intensywnymi opadami od wtorku w części woj. śląskiego obowiązywał alarm powodziowy. W czwartek, mając na uwadze zanik deszczu oraz ciągłe obniżanie się stanów wody, wojewoda śląski odwołał alarm na terenie powiatów bielskiego (za wyjątkiem gmin Porąbka i Wilamowice), bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała. Alarm w Porąbce i Wilamowicach jest utrzymany ze względu na trwające zrzuty ze zbiorników Kaskady Soły.

Jak poinformował w czwartek rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik, od północy strażacy nie otrzymali już żadnego zgłoszenia. Minionej doby interweniowali blisko 300 razy, m.in. pompując wodę z zalanych piwnic i posesji, usuwając powalone drzewa i konary, udrażniając przepusty oraz monitorując i zabezpieczając wały przeciwpowodziowe.

W powiecie bieruńsko-lędzińskim, dotkniętym wcześniej przez majową powódź, występują lokalne podtopienia na obszarach objętych szkodami górniczymi. Rzeka Przemsza w ujściowym odcinku wystąpiła z koryta, jednak w większości rzek woda utrzymuje się w korytach. W Rudzie Śląskiej woda wystąpiła z brzegów potoku Jamna, tworząc rozlewisko w ujściowym odcinku, w okolicach ul. Ligockiej.

W miejscowości Kuźnica Sulikowska w gminie Siewierz z koryta wystąpiła rzeka Mitręga. Podobnie stało się w Żelisławicach; tam woda zalała posesje i zabudowania gospodarcze. Na terenie powiatu myszkowskiego na wodowskazie Kręciwilk na Warcie stan wody podniósł się o 20 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W tej sytuacji zwiększono zrzut wody na Jazie w Myszkowie oraz na zbiorniku Poraj.

W powiecie zawierciańskim w gminie Żarnowiec woda wystąpiła z koryta rzeki Pilica oraz potoków Uniejówka, Udorka i Kośmidrówka, zalewając pobliskie łąki, pola i posesje. W Brzezinach zalana została droga. W gminie Pilica w miejscowościach Przychody, Kleszczowa i Wierbka woda wystąpiła z koryta Pilicy, zalewając przyległe tereny.

Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie podało, że w związku z dużymi ilościami napływającej wody, konieczne było zwiększenie zrzutu ze Zbiornika Wodnego Poraj. Dopływ zbiornika szacuje się na około 24 metry sześcienne na sekundę. Wczesnym popołudniem zrzut wody zwiększono z 4,72 do 10 metrów sześciennych na sekundę. Fala kulminacyjna ze zwiększonego odpływu jest spodziewana w centrum Częstochowy około godziny 16.(PAP)

lun/ kon/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)