Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Przekroczony stan alarmowy w zbiorniku w Poraju

0
Podziel się:

#
dochodzą akt. dane o poziomie wody i prognoza na najbliższe godziny
#

# dochodzą akt. dane o poziomie wody i prognoza na najbliższe godziny #

12.06. Katowice (PAP) - Poziom wody w zbiorniku na Warcie w Poraju (Śląskie) przekroczył w środę wieczorem o 10 cm stan alarmowy. Wody wciąż przybywa, ale prognozy są dobre i sytuacja powinna zacząć stabilizować się w ciągu najbliższych godzin - uspokajają służby kryzysowe.

Zbiornik w Poraju znajduje się kilkanaście kilometrów powyżej Częstochowy. W środę napływały do niego wciąż wody z poniedziałkowych i wtorkowych ulew.

W związku z szybkim przyborem wody samorząd Częstochowy w środę rano ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, a potem - w południe - alarm powodziowy. Jak poinformował PAP Stanisław Słyż, szef częstochowskiego wydziału zarządzania kryzysowego, w środę wieczorem stan alarmowy w zbiorniku został był przekroczony o 10 cm i poziom wody w dalszym ciągu wzrastał.

"Optymistyczne jest to, że opada poziom wody na dopływach Warty. Bardzo dobre są też prognozy" - powiedział Słyż.

Według niego, jeżeli nie dojdzie do niespodziewanego załamania pogody, sytuacja powinna zacząć stabilizować się w ciągu kilku najbliższych godzin. Służby kryzysowe uspokajają, że bieżąca wartość wypływu wody ze zbiornika, czyli 12 metrów sześciennych na sekundę, nie grozi poważniejszym podniesieniem stanem wody w Warcie, czyli też w Częstochowie.

W razie znacznego niekontrolowanego wypływu ze zbiornika zagrożone zostałyby tereny gminy Poczesna, a w Częstochowie - jako pierwsze m.in. tereny magazynowe w okolicach Galerii Jurajskiej.

Do środy w Częstochowie występowały jedynie miejscowe podtopienia; były też kłopoty z nieodprowadzaniem wody oraz z cofaniem się i wybijaniem kanalizacji deszczowej. W związku z możliwością przelania się zbiornika w mieście sprawdzono już drożność klap zwrotnych kanalizacji deszczowej w rejonie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczono worki na piasek; służby monitorują też stan wałów.

Według środowych informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach alarm powodziowy obowiązuje, prócz Częstochowy, w gminach Siewierz, Koziegłowy i Mstów. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, w powiecie częstochowskim, w Pyskowicach, Kłobucku i Krupskim Młynie. W dziewięciu miejscach pomiaru stan rzek rano przekraczał stany alarmowe.

W gminie Siewierz zalanych zostało wiele gospodarstw rolnych, obiektów komunalnych oraz droga z Siewierza do Dąbrowy Górniczej. W gminie Koziegłowy podtopienia objęły ok. 50 posesji, w gminie Konopiska - ok. 30 budynków mieszkalnych i ok. 20 budynków gospodarczych, w gminie Mykanów zalanych zostało kilkadziesiąt posesji, a w gminie Blachownia - 10 gospodarstw domowych. W Dąbrowie Górniczej zalanych zostało łącznie 28 posesji.

W wielu gminach, zwłaszcza północnej części regionu, zalane zostały setki hektarów gruntów rolnych, np. w gminie Koniecpol powierzchnię zalanych pól i łąk oszacowano na 2 tys. ha, w gminie Krzepice - na 4 tys. ha, w gminie Szczekociny - na 1,5 tys. ha, a w gminie Kłobuck - na 1,1 tys. ha. Zgłoszenia o różnych szkodach - związanych m.in. z infrastrukturą drogową - napływały też w środę do służb kryzysowych wojewody z powiatów lublinieckiego, kłobuckiego i zawierciańskiego.

Skutki poniedziałkowych i wtorkowych ulew dotknęły również południową i centralną część województwa, np. w miejscowości Wilamowice w powiecie bielskim Wilamowice zalanych zostało ponad 20 budynków i kilkanaście piwnic. Podtopienia, zalania, a także uszkodzenia dachów budynków zgłaszano też w powiatach: będzińskim, bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, gliwickim, mikołowskim, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim, żywieckim, a także w Jaworznie, Jastrzębiu Zdroju, Tychach i Żorach. (PAP)

kon/ mtb/ ktp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)