Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Przy skrzyżowaniu autostrad A4 i A1 powstaje park przemysłowy

0
Podziel się:

Około 2 tys. osób ma docelowo znaleźć pracę w zakładach na terenie parku
biznesowo-przemysłowego przy skrzyżowaniu autostrad A4 i A1 koło Gliwic. W środę Synergy Park,
gdzie ruszyły już inwestycje za 60 mln zł, oficjalnie zainaugurował działalność.

Około 2 tys. osób ma docelowo znaleźć pracę w zakładach na terenie parku biznesowo-przemysłowego przy skrzyżowaniu autostrad A4 i A1 koło Gliwic. W środę Synergy Park, gdzie ruszyły już inwestycje za 60 mln zł, oficjalnie zainaugurował działalność.

"Położenie przy nowoczesnym węźle autostrad oznacza strategiczną lokalizację, którą doceniło już 11 polskich i zagranicznych inwestorów. Czterech z nich rozpoczyna właśnie realizację swoich projektów" - powiedział prezes prowadzącej park firmy KPE Metropolis, Marek Wollnik.

Inauguracji działania strefy przemysłowej towarzyszyło w środę wmurowanie kamieni węgielnych pod cztery pierwsze inwestycje. Sieć hurtowni instalacyjnych Bims Plus oraz dystrybutor marek Sanit Eisenberg i Abusanitair rozpoczęli już swoje projekty, a dwie kolejne firmy: KSB Pompy i Armatura oraz dystrybutor farmaceutyków Nexter rozpoczną prace budowlane wkrótce.

Skrzyżowanie autostrad w Gliwicach-Sośnicy to największy w Europie Środkowej węzeł drogowy. Zlokalizowany przy nim - w gminie Gierałtowice - park biznesowo-przemysłowy obejmuje 73 hektary uzbrojonych terenów oraz działki przygotowywane zgodnie z zamówieniem inwestorów. Mogą powstać tam hale magazynowe i produkcyjne, centra dystrybucyjne oraz budynki biurowe.

Według prezesa firmy KSB, która zdecydowała się na inwestycję pod Gliwicami, Jacka Dziarmakowskiego, położenie strefy przemysłowej tuż przy skrzyżowaniu autostrad to wyjątkowa w skali Polski lokalizacja. Decyzja firmy o inwestycji właśnie w tym miejscu podyktowana była także tym, że oferowana inwestorowi działka była już uzbrojona.

Powstanie parku dało również impuls do sfinalizowania planowanej od wielu lat przez gminę Gierałtowice budowy nowej drogi, łączącej strefę przemysłową z drogą krajową nr 44 oraz węzłem Gliwice-Sośnica.

Autostrada A4 zapewnia inwestorom dobrą komunikację w kierunku Krakowa i Wrocławia. Będącą w budowie autostradą A1 można jak dotąd dojechać z Gliwic-Sośnicy do Świerklan (niespełna 30 km), a kolejny odcinek - 18 km do granicy z Czechami - jest w budowie. W najbliższych dniach do użytku oddany będzie także 6-kilometrowy odcinek z Gliwic-Sośnicy do Zabrza-Maciejowa. Dwa kolejne śląskie odcinki A1 - do lotniska w Pyrzowicach - są w trakcie budowy.(PAP)

mab/ mtb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)