Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rolnicy z Jury będą uczyć się agroturystyki

0
Podziel się:

80 rolników z woj. śląskiego przejdzie szkolenia ułatwiające znalezienie
zatrudnienia poza rolnictwem. W ramach projektu "Grunt to kwalifikacje" będą mogli m.in. poznać
zasady prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego lub biurowej obsługi ruchu turystycznego.

80 rolników z woj. śląskiego przejdzie szkolenia ułatwiające znalezienie zatrudnienia poza rolnictwem. W ramach projektu "Grunt to kwalifikacje" będą mogli m.in. poznać zasady prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego lub biurowej obsługi ruchu turystycznego.

Pomysłodawcy bezpłatnych szkoleń kierują je do mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wskazując że powiaty tego subregionu mają jedne z najwyższych stóp bezrobocia w całym woj. śląskim - sięgające blisko 14 proc.

"Celem projektu +Grunt to kwalifikacje+ jest pomoc rolnikom w znalezieniu zatrudnienia w sektorach pozarolniczych lub wykorzystaniu potencjału własnego gospodarstwa" - wyjaśnił Sebastian Macioł z ośrodka prowadzącego szkolenia.

Jak dodał, w woj. śląskim tylko 20 proc. gospodarstw rolnych prowadzonych jest na użytek rynku. Reszta produkuje na potrzeby własne, często jednak są to podupadające gospodarstwa, w których nikt nie jest nigdzie zatrudniony. Powszechne jest także rozdrobnienie gospodarstw, niska wydajność produkcji, bardzo niskie dochody czy bezrobocie ukryte.

Macioł przytoczył wyniki badań wskazujące, że tylko 6 proc. mieszkańców wsi w regionie podejmuje pracę poza gospodarstwem rolnym, a w całym regionie działa tylko 760 gospodarstw agroturystycznych. Jednocześnie coraz bardziej popularna wśród turystów Jura Krakowsko-Częstochowska potrzebuje zaplecza agroturystycznego - z wykwalifikowanymi gospodarzami potrafiącymi zadbać o swoich gości.

W szkoleniu obejmującym kompleksową wiedzę o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego będzie mogło wziąć udział 30 osób. Uczestnicy poznają m.in. prawne, księgowe i sanitarne wymogi prowadzenia takiego gospodarstwa i dowiedzą się, jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie takiej działalności.

"Szkolenie uczy rolników od +a+ do +z+, jak prowadzić działalność agroturystyczną - począwszy od zasad żywienia, księgowości, a skończywszy na promocji i marketingu gospodarstwa. Podczas 179 godzin nauki rolnicy biorą także udział w zajęciach z języka angielskiego i zdobywają certyfikat językowy" - zaznaczył Macioł.

Inne szkolenie - dające podstawowe umiejętności pracownika administracyjno-biurowego m.in. pod kątem obsługi ruchu turystycznego, wraz z kursem obsługi komputera - również przejdzie grupa 30 rolników. Na poznanie podstaw zawodu przedstawiciela handlowego - wraz z ukończeniem kursu na prawo jazdy - szansę będzie miało kolejnych 20 osób.

Projekt "Grunt to kwalifikacje" jest finansowany środkami unijnymi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Chętni mogą zgłaszać się do 10 grudnia w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Prym w Katowicach. Szkolenia są przeznaczone dla osób z gmin do 25 tys. mieszkańców z powiatów częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego.

Zgłaszający się do projektu rolnicy muszą być ubezpieczeni w KRUS, mieć co najwyżej średnie wykształcenie i złożyć oświadczenie o zamiarze podjęcia działalności pozarolniczej lub takiego zatrudnienia. W szkoleniach mogą wziąć udział także ich domownicy. Pierwszeństwo będą mieli członkowie rodzin, których dochód nie przekracza 1 tys. zł na osobę.(PAP)

anp/ mtb/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)