Notowania

szpital
06.10.2010 19:29

Śląskie: Rozpoczęła się termomodernizacja szpitala św. Barbary

Rozpoczęła się termomodernizacja szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu; koszt inwestycji to 12,1 mln zł - podał samorząd woj. śląskiego. Jest to jeden z elementów szacowanego na ok. 200 mln zł programu inwestycji, które do 2013 r. mają nastąpić w tej placówce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rozpoczęła się termomodernizacja szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu; koszt inwestycji to 12,1 mln zł - podał samorząd woj. śląskiego. Jest to jeden z elementów szacowanego na ok. 200 mln zł programu inwestycji, które do 2013 r. mają nastąpić w tej placówce.

Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy - trafia tam większość najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy górniczych w regionie. Jego właścicielem jest samorząd woj. śląskiego, który na początku roku ogłosił program modernizacji szpitala.

Według szacunków przekazanych w środę przez urzędników marszałka regionu, termomodernizacja szpitalnych budynków powinna pozwolić zaoszczędzić ok. 650 tys. zł rocznie. Oprócz ocieplenia ścian, wymienionych zostanie ok. 2,7 tys. okien. Właśnie wymiana okien najbardziej skomplikuje pracę szpitala.

Podczas tych prac w poszczególnych oddziałach będzie trzeba ograniczyć planowane przyjęcia pacjentów. Na opiekę szpitalną będą mogli wówczas liczyć pacjenci już hospitalizowani oraz przyjmowani w trybie pilnym - dla nich przygotowano specjalne sale. Prace mają być jednak prowadzone tak, by wymiana okien w jednym oddziale trwała nie dłużej niż średnio pięć dni.

Poza wymianą okien w ramach prac ocieplonych zostanie ponad 26 tys. m kw. ścian - to powierzchnia równa 160 boiskom do siatkówki. Ściany wysokich budynków szpitalnego kompleksu zostaną obłożone warstwą wełny mineralnej liczącą 14 cm i panelami kompozytowymi o aluminiowej powierzchni. Ściany niskich budynków pokryje 11 cm styropianu i cienkowarstwowy tynk.

Po remoncie zużycie energii cieplnej w szpitalu ma spaść o 30 proc. Inwestycja finansowana jest przede wszystkim ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (7 mln zł) w Katowicach oraz samorządu woj. śląskiego (3,5 mln zł). Wszystkie prace mają się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku.

Oprócz termomodernizacji do 2013 r. w szpitalu stopniowo prowadzone będą całkowity remont i modernizacja wyposażenia mieszczącego się w wysokich budynkach bloku oddziałowego. Prace te pochłoną łącznie 52 mln zł, z czego większość sfinansuje samorząd regionu, a część pokryją środki unijne. Wartość zaplanowanych tegorocznych robót to prawie 11,9 mln zł.

Do 2013 r. szpital planuje jeszcze wymienić system wentylacji i klimatyzacji oraz część wind. Zaadaptowane mają zostać pomieszczenia dla banku tkanek i komórek, a także rezonansu magnetycznego. Przewidziano zakupy m.in. systemu laserowej chirurgii rogówkowej, urządzeń diagnostycznych dla okulistyki dziecięcej oraz rezonansu magnetycznego. (PAP)

mtb/ itm/ gma/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz