Notowania

wiadomości
06.07.2011 14:20

Śląskie: Rozpoczęło się głosowanie na Książkę Roku 2010

Do 30 lipca można głosować na Książkę Roku 2010 w ramach dwunastej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego, organizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Do konkursu zgłoszonych zostało 8 książek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Do 30 lipca można głosować na Książkę Roku 2010 w ramach dwunastej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego, organizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Do konkursu zgłoszonych zostało 8 książek. *

Zwycięzcę plebiscytu na Książkę Roku wybierają w głosowaniu czytelnicy Biblioteki Śląskiej. Wypełnione karty do głosowania mogą wrzucać do urny ustawionej w holu głównym biblioteki, gdzie przygotowano dla nich także wystawę prezentującą wszystkie nominowane książki i sylwetki autorów.

Osiem nominowanych pozycji książkowych zgłoszonych do dwunastej edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego wskazali krytycy literaccy, badacze i znawcy współczesnej literatury.

W tym sezonie do Nagrody Biblioteki Śląskiej zgłoszono następujące książki: "Dziennik pisany później" Andrzeja Stasiuka, "Jasne niejasne" Julii Hartwig, "Poems" Andrzeja Sosnowskiego, "Bajki" Zbigniewa Herberta, "Oskarżona: Wiera Gran" Agaty Tuszyńskiej, "Tratwa nas czeka" Mariana Pankowskiego, "Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze" Wojciecha Bonowicza, "Lajerman" Aleksandra Nawareckiego.

Rozstrzygnięcie plebiscytu czytelników na Książkę Roku 2010 oraz wręczenie zwycięzcy statuetki z brązu, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, odbędzie się we wrześniu.

W poprzednich edycjach plebiscytu czytelnicy nagrodzili m.in. książki Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Janusza Głowackiego, Jana Pawła II, Ryszarda Kapuścińskiego, Henryka Wańka oraz Jacka Dehnela.

W ubiegłym roku statuetkę za Książkę Roku 2009 odebrała Olga Tokarczuk za powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". W jedenastej edycji na książkę Tokarczuk głosowało 31 proc. czytelników biblioteki.

Biblioteka Śląska jest jedną z największych bilbiotek w Polsce. Jej zbiory liczą ponad 2 mln woluminów, z których co roku korzysta ponad 200 tys. czytelników. (PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz