Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rozpoczęły się III Targi Funduszy Europejskich

0
Podziel się:

Kilkaset osób - przedstawicieli m.in. samorządów i przedsiębiorstw z woj.
śląskiego, wykorzystujących lub zainteresowanych wykorzystaniem środków unijnych, uczestniczyło w
poniedziałkowej inauguracji III Targów Funduszy Europejskich w Katowicach.

Kilkaset osób - przedstawicieli m.in. samorządów i przedsiębiorstw z woj. śląskiego, wykorzystujących lub zainteresowanych wykorzystaniem środków unijnych, uczestniczyło w poniedziałkowej inauguracji III Targów Funduszy Europejskich w Katowicach.

Trzydniowa impreza - jak mówił podczas otwarcia Targów ich organizator, marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski - to przede wszystkim forum wymiany dobrych praktyk i informacji o wykorzystaniu unijnych środków w regionie. Imprezy Targów zaplanowano w pięciu miejscowościach: Katowicach, Gliwicach, Koszęcinie, Istebnej i Kozach.

Zorganizowane przez samorząd woj. śląskiego Targi Funduszy Europejskich były w 2007 r. pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce. Ich celem było przekazanie samorządowcom i przedstawicielom instytucji korzystających z unijnych funduszy. rzetelnej wiedzy o możliwościach i procedurach finansowania projektów ze wszystkich źródeł - unijnych i krajowych.

Jak powiedziała PAP minister rozwoju regionalnego, w 2007 r. dyrektor Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim, Elżbieta Bieńkowska, obecnie najważniejszymi elementami imprezy są panele i spotkania w podgrupach, gdzie beneficjenci dowiadują się już nie o możliwościach wykorzystania funduszy, lecz o konkretnych sposobach i problemach dotyczących ich wdrażania.

"Jesteśmy w takim momencie wydatkowania środków europejskich, kiedy właściwie informacja, na co te środki można wykorzystać, jest drugoplanowa. Pierwszoplanowa - i mam nadzieję, że to będzie clou tych targów - brzmi: jak te pieniądze rozliczać, jak dobrze je wdrażać" - wyjaśniła Bieńkowska, dodając, że tego typu fora wymiany informacji zwykle są skuteczne i oszczędzają wiele czasu.

"Są sytuacje, że beneficjanci ileś razy składają złe wnioski, z błędami, skarżąc się potem, że nie dostają pieniędzy. Takimi spotkaniami można tego uniknąć, to bowiem wymiana doświadczeń już na etapie wdrażania - jak prowadzić projekt, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie realizacji i co po projekcie" - dodała minister.

Jak deklarował podczas uroczystości otwarcia Targów Śmigielski, również samorząd uczy się obecnego programu i systemu rozdziału pieniędzy. Ocenił, że choć ten system jest "niezły", jak każdy - ma pewne błędy.

"Próbujemy je - co beneficjenci czują w pewnych momentach - naprawiać. Najważniejsze jest to, że potrafimy sięgać po te pieniądze. () Staramy się wydawać je jak najszybciej, ponieważ przeciwdziałają widocznemu spowolnieniu. Myślę, że pieniądze unijne pozwolą nam nie popaść w tak głęboki kryzys, jak w innych krajach Wspólnoty Europejskiej" - ocenił Śmigielski.

Również według Bieńkowskiej, w obecnym etapie spowolnienia "te środki, szczególnie dla przedsiębiorców, są sprawą absolutnie kluczową". "Na Węgrzech czy w Czechach przedsiębiorcy nie sięgają po środki europejskie - () tam te pieniądze leżą, dlatego że poziom kryzysu jest taki, że nie mają na wkład własny. U nas widać, że te pieniądze () są momentem napędu, który pozwala wielu firmom zaktywizować swoją działalność" - dodała minister.

Zachęcała uczestników Targów do wymiany doświadczeń. Mimo podejmowanych na różnych szczeblach prób ułatwiania dostępu do środków unijnych, wciąż sięganie po nie oraz rozliczanie ich jest w Polsce "drogą przez mękę, która jednak absolutnie opłaca się setkom tysięcy beneficjentów" - wskazała Bieńkowska.

Marszałek zadeklarował możliwie sprawne zarządzanie środkami RPO. "Upraszczamy procedury, dajemy te pieniądze szybciej, zmniejszamy ilość konkursów, chcemy by środki szybciej docierały" - podkreślił.

Jak mówiła dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Małgorzata Staś, w skali całego regionu w obecnym okresie programowania dotąd złożono m.in. ponad 7 tys. projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 4,5 tys. to projekty przedsiębiorców). Do dofinansowania wybrano już prawie 1,6 tys. projektów na kwotę ponad 2 mld zł. Do beneficjentów trafiło dotąd 186 mln zł. W ub. roku w szkoleniach dla beneficjentów uczestniczyło 3,7 tys., w tym roku - 2,7 tys.

III Targi Funduszy Europejskich w woj. śląskim potrwają do środy. We wtorek w Katowicach zaplanowano panele nt. rewitalizacji w ujęciu infrastrukturalnym i społecznym oraz korzyści i możliwości wykorzystania energii odnawialnej, a w Koszęcinie - możliwości finansowania projektów kulturalnych. W środę odbędą się panele w Istebnej, Gliwicach i Kozach - nt. wykorzystania środków unijnych w turystyce, przedsiębiorstwach i na wsi. (PAP)

mtb/ je/ gma/

targi
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)