Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rozpoczęły się tarnogórskie "Gwarki"

0
Podziel się:

Po raz 52 w Tarnowskich Górach rozpoczęły się w piątek po południu słynne
"Gwarki" - święto tego miasta co roku przyciągające tysiące mieszkańców Górnego Śląska. Główną
atrakcją jest niedzielna parada postaci historycznych, m.in. jadącego konno króla Jana III
Sobieskiego i jego żony Marysieńki w okazałej karecie.

Po raz 52 w Tarnowskich Górach rozpoczęły się w piątek po południu słynne "Gwarki" - święto tego miasta co roku przyciągające tysiące mieszkańców Górnego Śląska. Główną atrakcją jest niedzielna parada postaci historycznych, m.in. jadącego konno króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki w okazałej karecie.

Król odwiedził Tarnowskie Góry w drodze do Wiednia. W tym mieście rozstał się wówczas z Marysieńką. W upamiętniającym te wydarzenia pochodzie na beczce wina jedzie m.in. Sedlaczek - postać historycznego właściciela istniejącej do dziś winiarni, w której królewska para zjadła pożegnalny obiad.

Pochód przejdzie ulicami miasta w niedzielę około południa. Historycznym postaciom towarzyszyć będzie podążająca konno i pieszo świta - rycerze polscy i szwedzcy, lancknechci, paziowie, giermkowie. Przejdą też chłop Rybka, który znalazł w Tarnowskich Górach pierwszą grudkę srebra, oraz gwarkowie, czyli dawni górnicy.

Co roku w pochodzie bierze udział m.in. kilkudziesięciu jeźdźców wierzchem i kilkanaście powozów. W historyczne postaci wcielają się m.in. członkowie stowarzyszeń historycznych, pasjonaci m.in. dawnych sztuk walk i broni, jeźdźcy z pobliskich stadnin i ośrodków jeździeckich, a także tarnogórska młodzież.

Poza pochodem, który podąża przez większość centrum miasta, główne wydarzenia Gwarków mają miejsce na miejskim Rynku. W piątek wieczorem zaplanowano tam m.in. występy miejskiej orkiestry, młodzieżowych zespołów tanecznych i teatralnych, a także trzystu chórzystów - wszystkich połączonych tarnogórskich chórów.

Sobota to przede wszystkim koncerty zespołów grających muzykę z różnych rejonów nurtu folk: ska, reggae, calypso, latino, afrykańską rumbę czy muzykę z Bałkanów i Karpat; wystąpią m.in. Trebunie Tutki z gośćmi i Zakopower. W programie niedzieli - prócz wydarzeń związanych z pochodem historycznym - zaplanowano m.in. występy Piotra Polka i Myslowitz.

Tarnowskie Góry zyskały prawa miejskie ok. 1526 r. W XVI wieku były ważnym ośrodkiem górnictwa srebra, ołowiu i cynku. W 1838 r. powstała tu pierwsza szkoła górnicza na Śląsku. Pod miastem biegnie rozległy labirynt chodników, wyrobisk komorowych i odwadniających sztolni.

Mimo że złoża zostały już dawno wyeksploatowane, tarnogórska tradycja górnicza została zachowana. Turyści mogą zobaczyć część tamtejszego podziemnego świata w działających od kilkudziesięciu lat Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Oba obiekty zostały wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii, leżą też na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. (PAP)

mtb/ hes/ gma/

śląskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)