Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Rozstrzygnięto konkurs im. Spisaka

0
Podziel się

Skrzypaczka Małgorzata Wasiuczonek, altowiolista Lee Seungwon z Korei
Południowej i wiolonczelista Tomasz Daroch - to zwycięzcy IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego
im. Michała Spisaka, rozstrzygniętego w poniedziałek w Dąbrowie Górniczej.

bEiIOpuJ

Skrzypaczka Małgorzata Wasiuczonek, altowiolista Lee Seungwon z Korei Południowej i wiolonczelista Tomasz Daroch - to zwycięzcy IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, rozstrzygniętego w poniedziałek w Dąbrowie Górniczej.

Każdy z trójki zdobywców I nagrody otrzyma 12 tysięcy złotych i statuetkę - popiersie patrona konkursu, według projektu Marka Grabowskiego.

W tegorocznym konkursie rywalizowało blisko 50 młodych muzyków, specjalizujących się w grze na skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Uczestników oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Pawła Głombika z katowickiej Akademii Muzycznej.

bEiIOpuL

Wśród skrzypków drugą nagrodę zdobył Maciej Strzelecki, trzecią - Justyna Pawłowska, a wyróżnienie mieszkanka Dąbrowy Górniczej Roma Tic.

W specjalności altówka dwie drugie równorzędne nagrody otrzymały Marta Potulska i Katarzyna Budnik-Gałązka, a wyróżnienie - Paulina Mazurkiewicz.

Wśród wiolonczelistów druga nagroda trafiła do Wojciecha Fudali. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały Klara Świdrów i Aleksandra Lelek. W tej kategorii nie przyznano trzeciej nagrody.

Nagrodzonych muzyków będzie można usłyszeć we wtorek podczas koncertu laureatów w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia. Laureatom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Koncert nieprzypadkowo odbędzie się 14 września - tego dnia przypada bowiem 96. rocznica urodzin patrona konkursu.

bEiIOpuR

Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger. Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte.

Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 roku.(PAP)

kon/ abe/ jbr/

bEiIOpvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)