Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Rusza bezpłatna infolinia dla bezdomnych - 800 100 022

0
Podziel się:

Bezpłatna infolinia dla bezdomnych rusza w piątek w woj. śląskim. Pod
bezpłatnym numerem 800 100 022 dostępne będą informacje, gdzie bezdomni mogą szukać noclegu i
ciepłego posiłku - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

bEsuXVIl

Bezpłatna infolinia dla bezdomnych rusza w piątek w woj. śląskim. Pod bezpłatnym numerem 800 100 022 dostępne będą informacje, gdzie bezdomni mogą szukać noclegu i ciepłego posiłku - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Śląska infolinia dla bezdomnych uruchamiana jest od 1999 roku. Funkcjonuje od 1 listopada do 31 marca. Można na nią dzwonić z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Połączenie 800 100 022 jest bezpłatne, numer działa całodobowo. Obsługują go dyspozytorzy działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

"Najczęściej z infolinią kontaktują się osoby bezdomne. Pytają o łaźnie i punkty wydawania żywności, proszą o adresy noclegowni, które znajdują się w pobliżu miejsca ich pobytu. Zdarza się, że mają problemy z określeniem tego miejsca, wtedy prosimy o pomoc straż miejską lub policję" - powiedział PAP kierownik WCZK Janusz Kulej.

bEsuXVIn

O interwencje proszą również mieszkańcy miast. "Najczęściej dzwonią, kiedy w największy mróz widzą śpiącego na ławce bezdomnego" - dodaje Kulej.

Z danych WCZK wynika, że w minionych czterech sezonach zimowych liczba interwencji wahała się od ok. 200 do ok. 360. W okresie 2012/2013 WCZK odnotowało 266 interwencji. W ostatnich latach nieznacznie zmniejszyła się liczba zgonów z wychłodzenia - 24 w okresie 2010/2011, 20 - w sezonie 2011/2012 i 17 podczas ostatniej zimy.

Podobnie, jak w poprzednich latach, wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przygotował plakaty z numerem infolinii, które zostały przekazane do wszystkich jednostek administracji samorządu terytorialnego województwa śląskiego oraz do komend wojewódzkich policji i państwowej straży pożarnej, Caritas, Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego oraz PCK w Katowicach.

Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje nt. 105 ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy 68 schronisk i noclegowni w woj. śląskim, które dysponują 2,5 tys. miejsc. (PAP)

bEsuXVIt

ktp/ bno/ jbr/

bEsuXVIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)