Notowania

wiadomości
15.04.2012 12:18

Śląskie: Rusza Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Blisko 60 młodych śpiewaków z 10 krajów przez najbliższy tydzień będzie rywalizować w Bytomiu i Katowicach o laury III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Imprezę zainauguruje w niedzielny wieczór opera "Don Carlos" Verdiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 60 młodych śpiewaków z 10 krajów przez najbliższy tydzień będzie rywalizować w Bytomiu i Katowicach o laury III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Imprezę zainauguruje w niedzielny wieczór opera "Don Carlos" Verdiego.

Bytomski konkurs, którego początki sięgają 1979 r., cieszy się międzynarodowym prestiżem. Odbywa się co cztery lata. Jest adresowany do śpiewaków, którzy nie ukończyli 30 lat - absolwentów i studentów uczelni, szkół średnich i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano - oprócz Polaków - także młodych śpiewaków z Włoch, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Armenii, Korei Południowej, Czech i Francji.

Rywalizacja odbywa się w trzech etapach. W każdym z nich śpiewacy muszą zaprezentować od dwóch do trzech arii operowych m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, a także polskich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski. Ta reguła dotyczy także obcokrajowców.

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe rozpoczną się w poniedziałek w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w kolejnych etapach będą prowadzone w Operze Śląskiej w Bytomiu. W ostatniej fazie zmagań wszyscy obowiązkowo wykonują przed jury dwie arie, w tym jedną polską. Jedna z nich odbywa się zawsze w kostiumach, z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej.

W międzynarodowym jury zasiadają uznani kompozytorzy, śpiewacy i dyrygenci, m.in. Gioacchino Gitto z Włoch, Ingrid Kremling-Domanski z Niemiec, Ihor Kushpler z Ukrainy, Jose Ferreira-Lobo z Portugalii, a także Wiesław Ochman, Eugeniusz Knapik i dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin.

Regulamin Konkursu przewiduje Grand Prix oraz trzy nagrody i trzy wyróżnienia - oddzielnie dla głosów żeńskich i męskich. Koncert laureatów odbędzie się 22 kwietnia w Bytomiu, a dzień później także na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

O tym, że bytomski konkurs może być trampoliną do międzynarodowej kariery przekonała się w 2008 r. Australijka Elena Xanthoudakis, która po zwycięstwie w drugiej edycji konkursu (nagroda za najlepszy głos żeński oraz Grand Prix), otrzymała angaż w Royal Opera House w Covent Garden w Londynie.

Pięć kolejnych edycji konkursu miało formułę ogólnopolską. Od siódmej edycji (w 2004 r.) konkurs uzyskał rangę międzynarodową. Patron imprezy, Adam Didur (1874-1946), to wybitny bas, przez 25 lat solista słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej w Bytomiu po II wojnie światowej. (PAP)

mab/ ktp/ ako/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz