Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Ruszyła kolejna edycja akcji "Podaruj znicz na Kresy"

0
Podziel się

Na zebranie pięciu tysięcy zniczy mają w tym roku nadzieję organizatorzy
prowadzonej w śląskich miastach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Zbierane przez młodzież znicze
trafiają 1 listopada na opuszczone polskie groby na zapomnianych cmentarzach na Kresach.

bEhsoXNh

Na zebranie pięciu tysięcy zniczy mają w tym roku nadzieję organizatorzy prowadzonej w śląskich miastach akcji "Podaruj znicz na Kresy". Zbierane przez młodzież znicze trafiają 1 listopada na opuszczone polskie groby na zapomnianych cmentarzach na Kresach.

Akcję prowadzi od czterech lat śląskie koło Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. Jak powiedziała PAP koordynująca przedsięwzięcie Alicja Brzan-Kloś, już pierwszego dnia zbiórki - w poniedziałek - udało się wyekspediować do Stryja pierwszą partię 1,5 tys. lampek podarowaną przez corocznego sponsora, dystrybutora zniczy z Gliwic.

Jak przypomniała społeczniczka, inspiracją akcji zbierania zniczy były prowadzone latem 2007 r. przez polskich i ukraińskich wolontariuszy porządki na zaniedbanym cmentarzu w Drohobyczu. Gdy spod zarośli i śmieci wyłoniły się stare groby, uczestnicy sprzątania pomyśleli, że 1 listopada powinny palić się tam znicze.

bEhsoXNj

"Od tego czasu udało się zebrać łącznie kilkanaście tysięcy zniczy, które zapłonęły na opuszczonych polskich grobach wielu zapomnianych, zaniedbanych cmentarzy znajdujących się w rejonie Drohobycza, Borysławia, Stryja, Truskawca czy polskich wsi Łanowice i Biskowice w okolicach Sambora na Ukrainie" - zaznaczyła Brzan-Kloś.

W akcji uczestniczą szkoły z Bytomia, Piekar Śląskich, Zabrza, Tarnowskich Gór czy Raciborza, a także przedszkola, inne instytucje, pojedyncze osoby i społeczności kresowiaków z regionu. Według organizatorów, w zbiórkę szczególnie angażuje się młodzież - często zainspirowana lekcjami czy filmami o Kresach.

Członkowie Stowarzyszenia przypominają, że żyjący tam Polacy nie stanowią klasycznej Polonii, bowiem nie wyjechali, a pozostali u siebie po zmianie granic w 1945 r. Jeszcze częściej w Polsce zapomina się, że na Wschodzie pozostały szczątki przodków wielu polskich rodzin, a duża część zachowanych grobów nie ma należytej opieki.

Tegoroczna zbiórka zniczy potrwa do 22 października. Można je przynosić lub przywozić do biura stowarzyszenia, mieszczącego się w Biurze Organizacji Pozarządowych na bytomskim rynku w kamienicy pod numerem 26.

bEhsoXNp

Oprócz jesiennej akcji pod hasłem "Podaruj znicz na Kresy" śląskie koło Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej co roku organizuje także dwie inne zbiórki. To "Świąteczna paczka dla Polaków na Wschodzie", a także "Wiosna w naszych sercach", w ramach której zbierane są pomoce dla dzieci uczących się języka polskiego na Ukrainie. (PAP)

mtb/ itm/ jra/

bEhsoXNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)