Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Ścieki z Orzesza będą oczyszczane w Tychach

0
Podziel się

Za ponad dwa lata ścieki komunalne z niespełna 20-tysięcznej gminy Orzesze
na Śląsku trafią do oczyszczalni w odległych o kilkanaście kilometrów Tychach. Kosztem blisko 10
mln zł powstanie rurociąg, który połączy obie miejscowości.

bErhqYEl

Za ponad dwa lata ścieki komunalne z niespełna 20-tysięcznej gminy Orzesze na Śląsku trafią do oczyszczalni w odległych o kilkanaście kilometrów Tychach. Kosztem blisko 10 mln zł powstanie rurociąg, który połączy obie miejscowości.

16-kilometrowy rurociąg przebiegnie przez gminy Wyry i Kobiór. Ścieki z Orzesza trafią nim do oczyszczalni w Urbanowiczach - dzielnicy Tychów. Dla Orzesza przedsięwzięcie oznacza niższe koszty związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.

"Koszty modernizacji naszej oczyszczalni znacznie przewyższają koszty budowy sieci kanalizacyjnej i doprowadzenia ścieków do oczyszczalni w Tychach, zwłaszcza że cena ścieków w tym mieście należy do najniższych w Polsce" - wskazał w czwartek burmistrz Orzesza Andrzej Szafraniec.

bErhqYEn

Cena oczyszczania ścieków w Tychach należy do najniższych w Polsce spośród tych miast, które z pomocą środków unijnych wybudowały nowoczesną sieć kanalizacji sanitarnej. Tyska oczyszczalnia należy obecnie do najnowocześniejszych w regionie. Z uzyskiwanego w procesach technologicznych biogazu produkuje prąd. Dzięki ściekom z Orzesza ilość biogazu wzrośnie, a wytworzona w ten sposób energia ma zasilać przyszły tyski aquapark.

"Biogaz będzie skierowany do projektowanego obecnie aquaparku w Tychach i pozwoli na częściowe zasilanie obiektu w energię elektryczną i cieplną, obniżając tym samym koszty eksploatacyjne obiektu" - wyjaśnił prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak.

Podpisanie umowy na odbiór i oczyszczanie całości ścieków komunalnych z Orzesza zaplanowano na piątek. Stronami umowy będą władze Orzesza oraz Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.

Dzięki projektowi poprawi się jakość wody w rzece Gostynce. "Umowa jest zwieńczeniem działań samorządów Tychów i Orzesza w zakresie ochrony zlewni Gostynki. To świetny przykład współpracy samorządów, które pokazują, że nawet trudne i wymagające dużego zaangażowania zadania można i udaje się realizować" - ocenił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

bErhqYEt

Niewykluczone, że w przyszłości projekt przyczyni się też do poprawy jakości wody w tyskim Jeziorze Paprocańskim, którego okolice są miejscem wypoczynku mieszkańców tego 130-tysięcznego miasta. W ostatnich latach, z powodu zakwitających sinic, jezioro często nie było dopuszczane przez służby sanitarne jako miejsce do kąpieli.

Jeżeli uda się wyeliminować zrzut nieoczyszczonych ścieków w górnym odcinku rzeki Gostynki (poza Tychami), wody tej rzeki mogłyby zostać skierowane bezpośrednio do Jeziora Paprocańskiego, co powinno poprawić jego czystość. Obecnie, ponieważ zanieczyszczone wody Gostynki nie mogą wpływać bezpośrednio do jeziora, jest w nim zbyt mały przepływ wody, co sprzyja zakwitaniu sinic.(PAP)

mab/ je/

bErhqYEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)