Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Sejmik uczcił pamięć ks. Franciszka Michejdy - działacza oświatowego

0
Podziel się:

Pamięć ks. Franciszka Michejdy uczcił podczas poniedziałkowej sesji Sejmik
Województwa Śląskiego. Ks. Michejda był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy narodowych i
oświatowych na Śląsku Cieszyńskim w XIX w. i na początku XX w.

Pamięć ks. Franciszka Michejdy uczcił podczas poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Śląskiego. Ks. Michejda był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy narodowych i oświatowych na Śląsku Cieszyńskim w XIX w. i na początku XX w.

W oświadczeniu przyjętym w związku z przypadającą w tym roku 165. rocznicą urodzin ks. Michejdy radni zaakcentowali, że zwieńczeniem jego działalności był ważny udział w utworzeniu 19 października 1918 r. Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która przejęła władzę na Śląsku Cieszyńskim i przygotowała włączenie tej ziemi do Polski.

W wygłoszonej przed radnymi laudacji wicewojewoda śląski Piotr Spyra mówił m.in., że znaczenie dziejowe i ranga postaci ks. Michejdy były porównywalne z urodzonym 25 lat później Wojciechem Korfantym. "Taką rolę, jak dla Górnego Śląska pod panowaniem pruskim odgrywał Wojciech Korfanty, taką dla Śląska Cieszyńskiego odegrał ks. Michejda" - wskazał Spyra.

Wicewojewoda przypomniał, że zarówno ks. Michejda jak później Korfanty urodzili się w biednych rodzinach śląskich - z tradycjami polskimi. Podobne były też ich drogi życiowe - obaj działali w polskich organizacjach oświatowych, dokonywali podobnych wyborów politycznych związanych z działalnością w polskim obozie narodowym i podobnie istotny był ich wpływ na ówczesne polskie organizacje polityczne. "Obaj przeżyli też krótką radość zwycięstwa, a potem doświadczyli porażki" - zaznaczył Spyra.

Zwierzchnik kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec dziękując za przypomnienie postaci ks. Michejdy wskazał m.in. że był on jednym z wielu duchownych ewangelickich Śląska Cieszyńskiego w tamtym okresie, którzy przede wszystkim wyrażali swą wiarę poprzez służbę drugiemu człowiekowi. "Jedna osoba naprawdę wiele rzeczy może zmienić" - zaakcentował bp Samiec.

W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu radni napisali, że Franciszek Michejda urodził się 3 października 1848 r. w Olbrachcicach na Zaolziu. Studiował teologię ewangelicką w Wiedniu, Lipsku i Jenie. W 1870 r. ukończył studia teologiczne i rozpoczął pracę duszpasterską. W latach 1874-1921 był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Nawsiu (obecnie Republika Czeska).

Przez lata ks. Michejda był autorytetem środowiska ewangelickiego w tym regionie, czego ukoronowaniem było nadanie mu w 1918 r. tytułu seniora zborów ewangelickich Śląska Cieszyńskiego. Poza służbą duszpasterską angażował się w odrodzenie narodowe Polaków na Śląsku Cieszyńskim - wspierał wiele instytucji gospodarczych oraz towarzystw oświatowych.

W 1881 r. został współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej w Cieszynie. Celem tej organizacji była szeroko rozumiana edukacja, w tym wydawanie książek, głównie religijnych w języku polskim.

Ks. Michejda był także wieloletnim działaczem Polskiego Stronnictwa Narodowego, Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwa Domu Narodowego, Czytelni Ludowej. Był współwydawcą książek, czasopism i kalendarzy. Pracował jako redaktor "Przyjaciela Ludu", "Przeglądu Politycznego", "Rolnika Śląskiego". Należał do inicjatorów wydawania "Dziennika Cieszyńskiego".

W licznych artykułach i rozprawach ks. Michejda domagał się ścisłego związku polskiego kościoła ewangelickiego z Polską. W imieniu polskich zborów kościoła ewangelickiego złożył hołd uznania dla powstałej w październiku 1918 r., przy jego udziale, Polskiej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Radni wskazali, że późniejsze wydarzenia polityczne, zakończone podziałem Śląska Cieszyńskiego między Polskę a Czechosłowację, przekreśliły wiele wysiłków i inicjatyw ks. Michejdy. Daremne też okazały się starania o uzyskanie równych praw dla polskich ewangelików w państwie czechosłowackim. Wydarzenia te najpewniej odbiły się na zdrowiu duchownego, który zmarł 12 lutego 1921 r.(PAP)

mtb/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)