Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
malarstwo
10.09.2010 08:34

Śląskie: Studenci malarstwa ozdobili recepcję koszęcińskiego pałacu

Utrzymane w stylu klasycystycznym malowidła ozdobiły sufit recepcji pałacu w Koszęcinie (Śląskie). Przez kilka wakacyjnych tygodni pracowali nad nimi studenci malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Utrzymane w stylu klasycystycznym malowidła ozdobiły sufit recepcji pałacu w Koszęcinie (Śląskie). Przez kilka wakacyjnych tygodni pracowali nad nimi studenci malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wykonywanie zdobień to efekt nawiązanej przed rokiem współpracy pomiędzy częstochowską uczelnią a Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk", który ma w zabytkowym budynku swoją siedzibę.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP pracujący w obu instytucjach autor koncepcji polichromii, Aleksander Harkawy, mimo że projekt był przede wszystkim wzorowany na elementach klasycystycznych z lat 20. XIX wieku, nawiązuje także do działalności obecnych lokatorów pałacu.

"Specjalnie próbowaliśmy tak wykonywać polichromię, by z jednej strony nawiązać do sztuki tamtego czasu, a z drugiej umieścić motywy związane z Zespołem. Nie wyklucza się to nawzajem, bo elementy muzyczne były obecne w sztuce tamtego czasu" - powiedział Harkawy, przypominając, że w latach 20. XIX wieku pałac uzyskał swój obecny kształt.

Przez trzy tygodnie artyści wykonali prace na powierzchni ok. 150 m kw. Ozdobili polichromią 15 pól, na które podzielony jest sufit recepcji. Można na nich odnaleźć elementy muzyczne, rozety i złocenia.

Prace studentów w koszęcińskim pałacu podzielono na kilka etapów. W czasie ubiegłorocznych wakacji ozdobili oni Salę Kolumnową, w przyszłym roku skupią się na malowaniu ozdobnych ornamentów na ścianach recepcji pałacu. Adepci malarstwa z Akademii im. Jana Długosza swoje dzieła wykonują za darmo, w ramach letnich praktyk studenckich. ZPiT "Śląsk" zapewnia im materiały niezbędne do pracy, nocleg oraz wyżywienie.

Równocześnie trwa remont pałacu, który - poza pracami konserwatorskimi - obejmuje m.in. zmianę układu wejść do budynku. Jego skutkiem ma być nadanie budynkowi nowego charakteru i dostosowanie go do potrzeb Zespołu. "Chcielibyśmy zmiany połączyć ze stworzeniem pełnego wystroju części reprezentacyjnej obiektu, na który składa się także wyposażenie pomieszczeń zajmowanych przez +Śląsk+" - powiedział Harkawy.

Koszęciński pałac znajduje się w kompleksie obejmującym - oprócz budynku - także kilkunastohektarowy park. Wybudowany w XVII wieku obiekt był kilkunastokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecny kształt uzyskał na przełomie 1829 i 1830 roku.(PAP)

mgr/ kon/ hes/

Tagi: malarstwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz