Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Tegoroczna Industriada - równolegle z niemiecką ExtraSchicht

0
Podziel się:

Trzecia Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa
Śląskiego, odbędzie się 30 czerwca w regionie. Po raz pierwszy impreza odbędzie się równolegle z
podobnym świętem w Zagłębiu Ruhry o nazwie ExtraSchicht. Niektóre przedsięwzięcia będą wspólne.

Trzecia Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się 30 czerwca w regionie. Po raz pierwszy impreza odbędzie się równolegle z podobnym świętem w Zagłębiu Ruhry o nazwie ExtraSchicht. Niektóre przedsięwzięcia będą wspólne.

Utworzony sześć lat temu Szlak Zabytków Techniki skupia 34 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim. Industriada ma promować cały Szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Cieszyn i Żywiec.

Industriada to w zamierzeniu cykliczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci. Choć organizatorzy Industriady z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego szczegóły programu tegorocznej edycji tego wydarzenia przekażą dopiero 14 czerwca, podczas czwartkowej konferencji prasowej w zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido poinformowali o organizowanych w jej ramach wspólnych przedsięwzięciach z partnerami z Niemiec.

Niemiecki land Północna Nadrenia-Westfalia jest ważnym regionem partnerskim województwa śląskiego, a organizację pierwszej Industriady dwa lata temu zainspirowała odbywająca się tam od 2001 r. Niemiecka Noc Kultury Przemysłowej ExtraSchicht (dodatkowa szychta, zmiana). Imprezy różnią się jednak skalą. W 500 wydarzeniach tegorocznej ExtraSchicht, organizowanych w 53 lokalizacjach w 23 miastach, ma uczestniczyć ok. 200 tys. gości. W 150 wydarzeniach ubiegłorocznej Industriady (34 miejsca w 24 miastach) uczestniczyło ok. 54 tys. osób.

W tym roku organizatorzy niemieckiego wydarzenia ze spółki Ruhr Tourismus oraz przedstawiciele samorządu województwa śląskiego uzgodnili, że obie imprezy odbędą się równolegle. Jak powiedział w czwartek członek zarządu województwa śląskiego Jerzy Gorzelik, współpraca obejmie wymianę artystów, wspólny konkurs oraz zintegrowaną informację o obu wydarzeniach.

Szczególnie blisko mają współpracować kopalnia Guido w Zabrzu oraz dawna kopalnia i koksowania Zollverein w Essen. 30 czerwca Guido udostępni dla niemieckich artystów dwie swoje duże komory. Jak zapowiedział Fabian Lasarzik z Fundacji Zollverein, w jednej z nich swoje fotografie związane z Zagłębiem Ruhry pokażą Sebastian Moelleken, Eckehart Mueller i Philipp Schumacher, w drugiej pokazana zostanie instalacja Nikoli Dicke, a swoje performance-koncerty zaprezentuje grupa Tour de Vinyl.

Zollverein udostępni polskim partnerom swoją halę nr 5. Przestrzenną instalację przygotuje tam Jerzy Koenigshaus. Jak mówił w czwartek, ma to być impresja prezentująca m.in. podobieństwa Śląska i Zagłębia Ruhry. Wykorzystująca światła i multimedia instalacja ma zawierać m.in. przejście przez portal prezentujący Szlak Zabytków Techniki, pomieszczenie nawiązujące kształtem do górniczego wyrobiska oraz wyidealizowane wnętrze śląskiego domu. W pobliżu występować będą polsko-hiszpańsko-argentyński zespół Johny Freelance Experience oraz grupa akordeonowa Motion Trio.

Zadaniem konkursu fotograficznego InduSzychta będzie przesłanie własnego zdjęcia pod adres industriada@slaskie.pl. Laureaci pojadą na dwa dni na ExtraSchicht. Nagroda obejmie m.in. przelot, nocleg i pakiet atrakcji na miejscu - wraz z lotem helikopterem nad Zagłębiem Ruhry. Analogiczny konkurs, którego nagrodą jest wycieczka wypełniona atrakcjami Industriady, organizuje strona niemiecka.

W ramach współpracy informacyjnej partnerzy z obu stron uczestniczą m.in. we wspólnych konferencjach prasowych. Po czwartkowej w Zabrzu, podobna odbędzie się w piątek w Essen. Arne van den Brink z Ruhr Tourismus zapowiedział w czwartek w Zabrzu, że wnioski i efekty współpracy organizatorów tegorocznych ExtraSchicht i Industriady (a także równoległego, obejmującego dwie lokalizacje ukraińskiego przedsięwzięcia Druga Zmiana będącego licencyjną wersją Extraschicht) będą analizowane we wrześniu. Wspólne przedsięwzięcie ma zmierzać do ustanowienia Europejskiej Noc Kultury Przemysłowej - być może już w 2013 r.(PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)