Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: W parku Habsburgów urodził się "prezydencki" daniel

0
Podziel się:

Cielak daniela przyszedł na świat w stajni miejskiej w parku Habsburgów w
Żywcu (Śląskie). Jego rodzicami jest para danieli podarowanych zimą przez Bronisława i Annę
Komorowskich - poinformował w środę rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka.

Cielak daniela przyszedł na świat w stajni miejskiej w parku Habsburgów w Żywcu (Śląskie). Jego rodzicami jest para danieli podarowanych zimą przez Bronisława i Annę Komorowskich - poinformował w środę rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka.

"Nowa mieszkanka żywieckiego parku nie ma jeszcze imienia. Liczymy na inwencję mieszkańców, szczególnie dzieci, które chętnie daniele odwiedzają" - powiedział Terteka.

Rzecznik powiedział, że cielak samica urodziła się parę dni temu. Początkowo bała się otoczenia. "Od dzisiaj z wielką ochotą biega już po wybiegu, który znajduje się przy stajni w parku. Cały czas towarzyszy jej matka" - dodał.

Żona prezydenta Anna Komorowska przekazała daniele osobiście w lutym. Sześcioletnie zwierzęta - biała samica i szary samiec - pochodzą z prywatnej hodowli na Mazowszu. Rok wcześniej para prezydencka ofiarowała dwa gniade konie: 3-letnią klacz Figę i 7-letniego wałacha Cyprysa.

Żywiecka stajnia mieści się w parku Habsburgów. Połączona jest z minizoo. Można tam zobaczyć m.in. krowę rasy jersey, konie huculskie, osła, ptactwo ozdobne i drób. Park znajduje się obok Starego Zamku i pałacu Habsburgów. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Ma powierzchnię 26 ha. W 2009 roku został zrewitalizowany. Jest obecnie jedną z największych atrakcji Żywca. Stajnie i minizoo powstały sześć lat temu.

Pierwszymi potwierdzonymi w dokumentach właścicielami Żywca była rodzina Komorowskich, choć nie z tej linii, z której wywodzi się prezydent. Dobra nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 roku. Historia zapamiętała tę familię różnie - byli wśród nich słynący z okrucieństwa zbóje, ale również mecenasi nauki. W 1624 roku dobra żywieckie, jako zastaw trafiły do Wazów. W 1675 roku w ich posiadanie weszli Wielopolscy, a od połowy XIX wieku - Habsburgowie. (PAP)

szf/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)