Notowania

wiadomości
08.01.2012 13:18

Śląskie: WOŚP wystartowała o północy - na basenie

Na Śląsku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowano już w sobotę, ale właściwa inauguracja zbiórki w regionie nastąpiła o północy w Chorzowie. Przez całą dobę trwa tam sztafeta pływacka, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na Śląsku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowano już w sobotę, ale właściwa inauguracja zbiórki w regionie nastąpiła o północy w Chorzowie. Przez całą dobę trwa tam sztafeta pływacka, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Celem sztafety jest przepłynięcie 6.579 długości 25-metrowego basenu. Pomysłodawcy akcji wyliczyli, że właśnie tyle dni minęło od 3 stycznia 1993 roku, kiedy Orkiestra zagrała po raz pierwszy.

Aby zrealizować ten ambitny cel, trzeba było rozpocząć pływanie już w nocy. Sztafeta ma zakończyć się o północy z niedzieli na poniedziałek. Popłynąć może każdy, kto jest zdrowy i czuje się na siłach, żeby wesprzeć akcję. Wszyscy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział oraz czerwone serduszka WOŚP.

W przedsięwzięciu wzięło udział m.in. kilkunastu chorzowskich policjantów, a wśród nich zastępcy komendanta miejskiego policji. Przepłynęli w sumie 732 długości basenu. Impreza odbywa się w kompleksie sportowym "Hajduki" w Chorzowie.

Akcje, z których dochód zasili konto WOŚP, organizowano na Śląsku już w sobotę. W klubie na terenie starego browaru w Tychach blisko sto pań w różnym wieku przez kilka godzin uczestniczyło w II Tyskim Maratonie Zumby - połączenia tańca i aerobiku. Z datków, które zastępowały bilety wstępu, zebrano ok. 2 tys. zł. Za darmo pracowały instruktorki i obsługa.

"Przyszły nie tylko mamy, ale całe rodziny; widać było niezwykłą serdeczność, a kwoty wrzucane do puszek niemal w każdym przypadku przekraczały zwykłą cenę biletu" - relacjonowała współorganizatorka tyskiego maratonu, Anna Chowaniec.

Także w sobotę z Knurowa wyruszyła - już po raz ósmy - sztafeta biegowa na rzecz WOŚP. Dwunastu biegaczy dotarło do Warszawy w niedzielę około południa, by wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą".

W niedzielę na Śląsku WOŚP wspierają także Koleje Śląskie, które wraz z PKP Energetyką i Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchomiły specjalny pociąg, odwiedzający kilkanaście śląskich miast: Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Katowice, Mikołów, Orzesze, Rybnik, Racibórz, Żory, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice i Tychy. Cena przejazdu - datek do puszki.

Miejscem wojewódzkiego finału WOŚP jest Chorzów, gdzie przed rokiem, z udziałem Jurka Owsiaka, ruszył XIX Finał Orkiestry. Na scenie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku wystąpią zespoły Nell i Róże Europy, a gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska. Inne atrakcje to m.in. loty balonem, psie zaprzęgi, pokazy tańca z ogniem. W internecie można wylicytować np. 135-metrowy szalik, w który niedawno ubrano rzeźbę żyrafy w chorzowskim parku. Pracowało nad nim ok. 100 osób.

Muzeum Śląskie w Katowicach przekazało na licytację koszyk pomarańczy, przypominający ten, który na obrazie Aleksandra Gierymskiego trzyma słynna pomarańczarka. Każda z pomarańczy jest sygnowana "podpisem" malarza. Zwycięzca otrzyma także oprawioną reprodukcję obrazu. Licytacja odbędzie się obok hali Spodka, gdzie odbywa się katowicki finał WOŚP.

Pieniądze zebrane przez wolontariuszy oraz w trakcie licytacji podczas XX Finału zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie wcześniakom oraz na pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą.(PAP)

mab/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz