Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Zbiórka dla rodzin górników - ofiar katastrofy drogowej

0
Podziel się:

Związkowcy z kopalni Mysłowice-Wesoła zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla
rodzin górników z tego zakładu, którzy zginęli lub zostali ranni w marcowej katastrofie drogowej na
Żywiecczyźnie. Zebrano 10 tys. zł m.in. na paczki z okazji Dnia Dziecka.

Związkowcy z kopalni Mysłowice-Wesoła zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla rodzin górników z tego zakładu, którzy zginęli lub zostali ranni w marcowej katastrofie drogowej na Żywiecczyźnie. Zebrano 10 tys. zł m.in. na paczki z okazji Dnia Dziecka.

We wtorek - dwa miesiące po wypadku - zebrane pieniądze przekazano szefowi Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), do którego należy mysłowicka kopalnia. Środki - w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi - trafią do rodzin za pośrednictwem kopalni, utrzymującej stały kontakt z poszkodowanymi.

"Ponieważ zbliża się Dzień Dziecka, zebrane środki mogą być w części przeznaczone m.in. na zakup paczek dla dzieci ofiar i poszkodowanych w wypadku" - poinformował zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-handlowych kopalni Adam Hochuł.

Wicedyrektor oraz prezes KHW Roman Łój podkreślali, że ważna jest każda przekazana na rzecz poszkodowanych rodzin złotówka - "gest serca, pamięci i solidarności".

Do wypadku doszło 28 marca późnym wieczorem w Przybędzy na Żywiecczyźnie. Mikrobus, wiozący wracających z pracy górników z kopalni Mysłowice-Wesoła, uderzył w naczepę jadącego z naprzeciwka samochodu ciężarowego, która znalazła się na jego pasie ruchu. Zginęło siedmiu górników oraz kierowca wiozącego ich busa. Dziesięciu rannych trafiło do szpitali.

Poszkodowani pracownicy i ich rodziny zostali otoczeni opieką pracodawcy. Do akcji pomocy włączyli się ich koledzy z tej i innych kopalń oraz organizacje społeczne. Wdowom i rannym górnikom wypłacono zapomogi. Przedstawiciele kopalni odwiedzali poszkodowanych i ich rodziny w domach i szpitalach. Wyznaczeni zostali opiekunowie, pomagający konkretnym osobom. Dwukrotnie w kopalniach KHW przeprowadzono akcję krwiodawstwa.

Kopalnia pomogła także w transporcie ciał, organizacji pogrzebów oraz załatwianiu formalności, m.in. związanych z rozliczeniami i wypłatą odszkodowań. Chorym przekazano paczki, kopalnia uczestniczyła też w organizowaniu leczenia i pomocy psychologów. Dzieci z poszkodowanych rodzin mogą skorzystać z zakładowych kolonii.

O nieumyślne spowodowanie katastrofy drogowej w Przybędzy podejrzany jest kierowca ciężarówki - 44-letni Janusz S., który podczas przesłuchania w prokuraturze nie przyznał się do winy. Biegli ocenili wstępnie, że do wypadku doszło z powodu złego stanu technicznego naczepy oraz nadmiernej prędkości ciężarówki, która ją ciągnęła. Naczepa nie posiadała homologacji i nie należała do zestawu, który ją ciągnął. Wskutek niesprawności technicznej utraciła stabilność i przemieściła się na prawy pas, którym jechał mikrobus. Kierowca ciężarówki jechał także zbyt szybko - 100 km na godzinę. Grozi mu do 8 lat więzienia.(PAP)

mab/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)