Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Znaleziono ponad 100 porzuconych beczek z chemikaliami

0
Podziel się:

Ponad sto beczek wypełnionych w części niebezpiecznymi chemikaliami
odkryto w miejscowości Choroń w gminie Poraj (woj. śląskie). W pobliżu nie ma domów, więc
substancje nie zagrażają mieszkańcom. Policja szuka sprawcy, który porzucił beczki pod lasem.

Ponad sto beczek wypełnionych w części niebezpiecznymi chemikaliami odkryto w miejscowości Choroń w gminie Poraj (woj. śląskie). W pobliżu nie ma domów, więc substancje nie zagrażają mieszkańcom. Policja szuka sprawcy, który porzucił beczki pod lasem.

"Przypuszczamy, że beczki zostały porzucone w tym miejscu krótko przed świętami wielkanocnymi. Musiano przywieźć je dużym samochodem, skąd wyrzucono je do znajdującego się tam zagłębienia terenu" - powiedział we wtorek PAP kierownik działu inspekcji w częstochowskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Rafał Radecki.

Beczki odkryto przypadkowo w wielkanocną niedzielę na pograniczu miejscowości Choroń i Dębowiec, podczas gaszenia płonących w pobliżu traw. Wówczas okazało się, że w dawnym wyrobisku w pobliżu objętej pożarem łąki znajdują się stu- i dwustulitrowe beczki z niebezpiecznymi substancjami. Część z nich jest rozszczelniona. Na okres świąt strażacy zabezpieczyli je folią kwasoodporną, wystawiono też posterunki.

Jak powiedział Radecki, w beczkach prawdopodobnie znajduje się m.in. kwas ortofosforowy, kwas solny oraz rozmaite odczynniki chemiczne. Być może jest tam również kwas siarkowy i alkohole.

Przedstawiciele WIOŚ podejrzewają, że beczki mógł wyrzucić ktoś odbierający odpady chemiczne np. z zakładów zajmujących się galwanizacją. Zamiast poddać je kosztownej utylizacji - po prostu porzucił je w lesie. Za taką hipotezą przemawia ilość chemikaliów - jednemu zakładowi trudno byłoby zgromadzić ich aż tyle.

"Sprawa jest poważna ze względu na ilość znalezionych niebezpiecznych materiałów. Ponieważ jednak w pobliżu nie ma zwartej zabudowy mieszkalnej, nie ma niebezpieczeństwa bezpośredniego oddziaływania chemikaliów na ludzi" - ocenił Radecki.

Inspektor dodał, że część chemikaliów wyciekła do gleby, dlatego po wywiezieniu beczek konieczna będzie rekultywacja terenu.

Wywiezieniem i utylizacją beczek ma wkrótce zająć się firma wskazana przez samorząd. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja z Myszkowa, pod nadzorem miejscowej prokuratury. Ekipa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczyła ślady na miejscu znaleziska.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka myszkowskiej policji Magdalena Modrykamień, postępowanie prowadzone będzie w kierunku naruszenia przepisów regulujących postępowanie z substancjami niebezpiecznymi lub w kierunku zanieczyszczenia środowiska w stopniu zagrażającym życiu lub zdrowiu ludzi. Podobne przestępstwa najczęściej karane są grzywną, choć może za nie grozić nawet pięć lat więzienia.(PAP)

mab/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)