Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD: 0,5 proc. odpisu na Kościół - to żaden kompromis; żądamy wyjaśnień

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź szefa SLD L.Millera

# dochodzi wypowiedź szefa SLD L.Millera

#

21.02. Warszawa (PAP) - Szef SLD Leszek Miller uważa, że przyjęte w czwartek przez zespoły konkordatowe rozwiązanie, by odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe wynosił 0,5 proc. nie można nazwać kompromisem. SLD oczekuje od rządu wyjaśnień i rozważa inicjatywy ustawodawcze.

Klub SLD zamierza złożyć w Sejmie wniosek o informację rządu na temat ustaleń dotyczących finansowania kościołów i związków wyznaniowych.

"To nie jest żaden kompromis. To rozwiązanie dla Kościoła bardzo korzystne. Bardzo możliwe, że Kościół otrzyma znacznie więcej środków, niż to wynika z dzisiejszych regulacji. Łatwo sobie wyobrazić presję parafii na swoich członków, aby parafianie odpisywali określone kwoty. To też oznacza poważny ubytek z budżetu naszego państwa" - powiedział w czwartek Miller dziennikarzom.

Zapowiedział, że Sojusz w piątek wystąpi z "ewentualnymi inicjatywami ustawodawczymi" i żądaniem przedstawienia przez rząd informacji. "Uważamy to porozumienie za niemożliwe do realizacji" - dodał szef SLD.

Z kolei rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział wcześniej w czwartek PAP, że porozumienie to "jeden, wielki skandal." "Donald Tusk w czasie expose zapowiadał likwidację składek zdrowotnych dla księży, co wprost rozumieliśmy jako likwidację Funduszu Kościelnego. A co proponuje teraz rząd? Żeby kościoły i związki wyznaniowe dostawały co najmniej dwu, a nawet trzykrotnie więcej niż obecnie" - przekonywał.

Jak uzasadniał, dziś ok. 50 procent polskich podatników przekazuje 1 proc. swego podatku na organizacje pożytku publicznego, co daje kwotę ok. 450 mln złotych. "Jeśli policzymy 0,5 proc. od tego i wziąwszy pod uwagę jak szybko księża przeprowadzą agitację wśród wiernych, to prawdopodobnie będzie to dokładnie tyle samo, jak nie więcej wpłacanych pieniędzy na Kościół" - szacował Joński.

Dodał przy tym, że obawia się, iż księża - mając dostęp do informacji, kto przekazał swoje 0,5 proc. na Kościół - będą odmawiali udzielania sakramentów, czy pochówków tym wiernym, którzy nie zdecydują się na tego typu wsparcie.

"W ten sposób doprowadzimy do sytuacji takiej, że zamiast 90 milionów złotych, pan Donald Tusk i PO zaproponuje prawie trzykrotnie większe pieniądze na Kościół. To jest absolutnie nie do przyjęcia" - stwierdził.

W związku z tym SLD złoży wniosek o informację rządu dotyczącą ustaleń komisji konkordatowych. "Chcemy, aby zarówno minister Michał Boni, jak i premier Donald Tusk powiedzieli jak to się ma do słów wypowiedzianych podczas expose, gdy zapowiadał likwidację składek zdrowotnych dla księży" - powiedział Joński.

Przypomniał też, że pod koniec stycznia ponownie złożył raz już odrzucony kiedyś w Sejmie projekt ustawy likwidującej Fundusz Kościelny. Sojusz proponuje w nim obciążenie duchownych lub instytucji kościelnych i zakonnych całością składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne duchownych.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował w czwartek po spotkaniu zespołów konkordatowych, że zawarto "roboczy kompromis", by odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r. Teraz musi je zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Do tej pory rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., a w ocenie Episkopatu Polski powinien on wynosić 0,8 - 1 proc. Strona kościelna podkreślała jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju, jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc. Sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że jeśli strona rządowa podczas najbliższego spotkania nie zaproponuje zwiększenia kwoty odpisu, to dalsze spotkania zespołów nie mają sensu.

Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia 2012 r. (PAP)

gł/ mkr/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)