Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD apeluje do Tuska o wprowadzenie komisarza na Mazowszu

0
Podziel się:

#
dochodzi oświadczenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego
#

bEslXJLV

# dochodzi oświadczenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego #

15.10. Warszawa (PAP) - SLD ponownie zaapelował do premiera o wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu w związku ze złą sytuacją finansową regionu. Wojewoda mazowiecki odpowiada, że może on wystosować wniosek o powołanie komisarza w sytuacji istotnego naruszenia m.in. konstytucji.

O wprowadzenie zarządu komisarycznego na Mazowszu Sojusz zwrócił się do premiera Donalda Tuska w lipcu. We wtorek szef klubu radnych SLD w Sejmiku Mazowsza Grzegorz Pietruczuk powiedział na konferencji prasowej, że odpowiedź sprzed kilku dni wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, który nie znalazł podstaw prawnych do wszczęcia procedury komisarycznej, jest "skandaliczna i niedopuszczalna".

bEslXJLX

"Tak naprawdę pan wojewoda zachowuje się w stosunku do pana marszałka jak podwładny (...) i żyruje dalsze szkodliwe zarządzanie Mazowszem w wykonaniu Adama Struzika" - ocenił Pietruczuk. Dlatego - oświadczył - SLD w najbliższych dniach bezpośrednio zwróci się do premiera i przedstawi mu - jak to określił - "miażdżące dane" Regionalnej Izby Obrachunkowej, według której zadłużenie Mazowsza wynosi blisko 1 mld 547 mln zł.

Kozłowski w przesłanym we wtorek PAP oświadczeniu podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie województwa, wojewoda może zastosować środki nadzoru w postaci wniosku do premiera o powołanie zarządu komisarycznego "w sytuacji wielokrotnego istotnego naruszenia konstytucji lub ustaw, albo nierokującego nadziei na poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych".

Zapewnił przy tym, że zarówno on, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa "pozostają w ścisłym kontakcie, monitorują sytuację finansową województwa mazowieckiego i skuteczność wykonywania zadań". "Jeśli zaistnieją przesłanki ustawowe do czynności nadzorczych, odpowiednie kroki zostaną podjęte w porozumieniu z ministrem administracji i cyfryzacji oraz ministrem finansów" - dodał Kozłowski.

Ze specjalnym apelem do polityków PO zwrócił się podczas konferencji lider mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty.

bEslXJMd

"Pomogliśmy wam, jako SLD obronić Hannę Gronkiewicz-Waltz przed utratą stanowiska, bo uważaliśmy, że z drugiej strony jest polityczna hucpa i jakaś totalnie niezrozumiała polityczna koalicja. Jeżeli wy nam nie pomożecie obalić +zielonej pajęczyny+, która jest tkana przez naczelnego pająka Struzika na Mazowszu, to my już więcej razy wam nie pomożemy. Po prostu wystąpcie razem z nami przeciwko patologii, którą Adam Struzik uprawia na Mazowszu" - powiedział Czarzasty.

Z kolei Katarzyna Piekarska (SLD) zwróciła uwagę, że 15 października mija termin zapłaty przez Mazowsze drugiej raty janosikowego, czyli subwencji, w ramach której bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów.

"Chodzi o 55 mln zł, a w pierwszej racie Mazowsze wpłaciło jedynie półtora miliona, a to oznacza, że nie jesteśmy w stanie realizować żadnych swoich należności i tak naprawdę dług Mazowsze pogłębia się z godziny na godzinę. Im szybciej marszałek Struzik odejdzie, tym lepiej dla województwa, tym lepiej dla finansów Mazowsza" - powiedziała Piekarska.

Według rzeczniczki Urzędu Marszałkowskiego Marty Milewskiej nie jest prawdą, jakoby Mazowsze nie spłacało swoich kredytów i należności. "Wszystkie płatności realizowane są terminowo" - oświadczyła Milewska w komunikacie przekazanym we wtorek PAP.

bEslXJMe

Podkreśliła, że wpływy podatkowe z tytułu CIT, które w wyniku kryzysu drastycznie spadły, pozwalają na realizację bieżącej działalności, realizację zadań ustawowych województwa i spłatę zobowiązań kredytowych. Jak dodała, są jednak za niskie, aby móc przekazywać ewentualną nadwyżkę na pełne raty janosikowego.

Niższe o ok. 350 mln zł od planowanych dochody, głównie z podatku CIT, spowodowały, że Mazowsze ma problem z zapłatą ostatnich rat janosikowego - województwo na wywiązanie się z tego obowiązku potrzebuje 220 mln zł. Na początku października do sejmowych komisji samorządu terytorialnego oraz komisji finansów trafił przygotowany przez mazowieckich samorządowców projekt zmian janosikowego. Zakłada on m.in., że w 2014 r. maksymalna wpłata nie przekroczyłaby 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę - gdyby janosikowe było wyższe - samorządy musiałyby spłacić do połowy 2024 r. (PAP)

laz/ agy/ mkr/ eaw/ jbr/

bEslXJMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)