Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD chce nadal współpracować z ZNP

0
Podziel się:

Szef SLD Grzegorz Napieralski podczas poniedziałkowego spotkania zarządu
krajowego partii z prezydium zarządu głównego ZNP zadeklarował chęć dalszej współpracy związkiem.
Do spotkania doszło w warszawskiej siedzibie ZNP.

Szef SLD Grzegorz Napieralski podczas poniedziałkowego spotkania zarządu krajowego partii z prezydium zarządu głównego ZNP zadeklarował chęć dalszej współpracy związkiem. Do spotkania doszło w warszawskiej siedzibie ZNP.

Spotkanie jest pierwszym z serii spotkań, które Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zorganizować z wszystkimi znaczącymi siłami politycznymi w Polsce w ramach zainaugurowanego w poniedziałek Forum Debaty Edukacyjnej.

"Jeśli będziemy współpracować i będziemy razem, to wiele rzeczy uda się przeprowadzić przez parlament, nawet jeśli SLD nie jest w koalicji rządzącej" - powiedział Napieralski. Obiecał także, że "edukacja będzie mocno reprezentowana we władzach SLD".

Przypomniał, że SLD zawsze stało po stronie ZNP, a edukacja, dostępność do niej oraz podnoszenie jej poziomu jest bardzo ważnym elementem programu jego partii.

Jego zdaniem, zagadnienia związane z edukacją są niestety za mało obecne w dyskursie publicznym. "W polskim parlamencie, a szczególnie w debacie politycznej, podejmowane powinny być dziś być takie tematy, które dają nam możliwość spoglądania w przyszłość, a edukacja niewątpliwie jest takim tematem" - ocenił.

Napieralski krytykował też wszelkie pomysły prowadzące do oszczędności w edukacji. "Nie może być tak, że pod płaszczykiem kryzysu finansów publicznych będzie się mówiło, że trzeba oszczędzać na edukacji. Nie może być tak, że szukając oszczędności, spycha się odpowiedzialność i mówi: +prywatyzujemy+" - podkreślił.

Szef SLD wyraził nadzieję, że Sojusz razem z ZNP będzie nie tylko mógł zmieniać prawo oświatowe, ale przekona, że warto zmienić sposób myślenia o edukacji w polskim parlamencie. "Myślę, że czas już na to przyszedł" - ocenił.

ZNP chce, by Forum Debaty Edukacyjnej stało się platformą dyskusji pracowników oświaty, przedstawicieli parlamentu i samorządów oraz oświatowych ekspertów. "Zadaniem forum będzie dostarczenie organom decyzyjnym - zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnym - informacji, które pomogą im w prowadzeniu polityki edukacyjnej. Takiej, która będzie nastawiona na publiczną oświatę i zapewni jak największej liczbie uczniów i uczennic dostęp do wysokiej jakości edukacji, a dzieciom w wieku przedszkolnym - miejsca w publicznych przedszkolach" - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Forum ma obejmować m.in. takie tematy, jak: jakość kształcenia, wyrównywanie szans edukacyjnych, upowszechnienie wychowania przedszkolnego, status zawodowy nauczycieli, finansowanie edukacji, system edukacji, zarządzanie w edukacji, szkolnictwo wyższe i nauka, komercjalizacja i prywatyzacja oświaty, nowoczesne technologie w edukacji.

"Punktem wyjścia będą analiza funkcjonowania obecnego systemu edukacji po 22 od rozpoczęcia transformacji ustrojowej, ocena skutków reformy edukacji z końca lat 90., a także zmian wdrożonych i planowanych przez rząd Donalda Tuska" - zaznaczył prezes ZNP. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)