Notowania

wiadomości
21.02.2014 14:29

SLD chce ukarania posła Girzyńskiego za słowa podczas debaty o Kuklińskim

SLD zapowiada złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej o ukaranie posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego za jego słowa pod adresem Sojuszu przed głosowaniem w Sejmie nad uchwałą upamiętniającą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*SLD zapowiada złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej o ukaranie posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego za jego słowa pod adresem Sojuszu przed głosowaniem w Sejmie nad uchwałą upamiętniającą pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. *

"Zostanie dzisiaj skierowany wniosek do komisji o ukaranie pana posła Girzyńskiego z PiS po jego wystąpieniu, po jego ataku na polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedział w piątek rzecznik SLD Dariusz Joński dziennikarzom w Sejmie. - Pan poseł Girzyński wypełniając polecenia z Torunia poszedł o krok za daleko".

Jak podkreślił Joński w rozmowie z PAP chodzi m.in. o wypowiedź Girzyńskiego sugerującą, że środowisko SLD skazało płk. Kuklińskiego na śmierć.

Girzyński zwracając się do szefa SLD Leszka Millera po jego wystąpieniu dotyczącym Kuklińskiego powiedział, że jego środowisko polityczne jest ostatnim, które ma prawo mówić w imieniu pułkownika. "Reprezentujecie tę opcję polityczną, która płk. Kuklińskiego skazała na śmierć. Czy to wam się dzisiaj podoba, czy nie, ale premier Kaczyński, premier Tusk reprezentują tę część sceny politycznej, dzięki której mamy dzisiaj wolną Polskę" - mówił poseł PiS.

Sejm w piątek po burzliwej dyskusji przyjął uchwałę upamiętniającą płk. Ryszarda Kuklińskiego, której projekt zgłosiła Solidarna Polska.

"Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość" - napisano w uchwale. Podkreślono w niej także, że płk Kukliński był wielkim patriotą, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej.

Płk Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. W 1971 r. podjął współpracę z CIA. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji i inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1981 r. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agy/ par/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz