Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD nie odpuszcza. Pozew przeciwko Episkopatowi

0
Podziel się:

Poseł Sławomir Kopyciński czuje się zniesławiony.

SLD nie odpuszcza. Pozew przeciwko Episkopatowi
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Sławomir Kopyciński z SLD zapowiedział złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych przeciwko sekretarzowi Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisławowi Budzikowi, jej rzecznikowi Józefowi Klochowi, a także samej Konferencji Episkopatu.

Chodzi o słowa, jakie padły na konferencji prasowej przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski 14 października. Bp Budzik przekonywał na niej, że podane przez Kopycińskiego sumy odszkodowań za mienie utracone w PRL przez Kościół są nieprawdzie.

_ - Moja osoba spotkała się z atakiem przedstawicieli Episkopatu Polski. Pan biskup Budzik, ksiądz doktor Kloch zarzucili mi podawanie nieprawdy. Podważono moje kompetencje zawodowe, zarzucono mi walkę z Kościołem, zarzucono mi stosowanie stalinowskich metod. Chcąc bronić swojego dobrego imienia, postanowiłem skierować sprawę do właściwych organów państwa _ - powiedział poseł.

Poseł SLD, powołując się na dane pochodzące z Komisji Majątkowej, podkreślił, że od początku działalności przekazała ona już Kościołowi ponad 500 nieruchomości za ponad 24 mld zł i grunty rolne o powierzchni 76 tys. ha. Zdaniem sekretarza KEP sumy podawane przez Kopycińskiego są nieprawdziwe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;przeswietli;zwrot;ziemi;kosciolowi,251,0,697339.html) Prokuratura prześwietli zwrot ziemi Kościołowi

Kopyciński zamierza zwrócić się w tej sprawie do sądu i prokuratury. Jego zdaniem wypowiedzi jakie padły pod jego adresem mogą być uznane za zniesławienie oszczercze.

_ - Przygotowaliśmy powództwo o naruszenie dóbr osobistych, o ich ochronę, jak i również wystąpienie do prokuratury _ - mówił pełnomocnik Kopycińskiego mec. Marek Gromelski.

Jak dodał, wraz ze swoim klientem nie wykluczają możliwości porozumienia się z biskupem Budzikiem, a także ks. Klochem. Prawnik Kopycińskiego wystąpił do nich, aby podali swoje adresy, aby umożliwić wniesienie sprawy do sądu cywilnego. Jak zaznaczył, chcą uniknąć drogi prawnej w uzyskiwaniu ich danych potrzebnych do pozwu.

Zdaniem Kopycińskiego na konferencji Episkopatu doszło do pomyłki, bo pomylono kwotę 24 mld zł z wartością odszkodowań wypłaconych Kościołowi w gotówce - 107 mln zł. Bp Budzik mówił na konferencji, że właśnie tyle odszkodowania za mienie utracone w PRL Kościół otrzymał w ramach prac Komisji Majątkowej z budżetu, a 24 mld zł, podawane przez Kopycińskiego, to kwota nieprawdziwa.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział, że jeśli Kościół szacuje majątek, który otrzymał na 107 mln zł, to Sojusz z przyjemnością odkupi go nawet za nieco więcej.

Komisja Majątkowa, działająca przy MSWiA na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych w PRL.

W zamian kościelne instytucje otrzymują rekompensaty, np. grunty. Przez kilkanaście lat działania Komisja rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; w części z nich nie osiągnięto porozumienia. Komisja ma do rozpatrzenia jeszcze ok. 240 wniosków. Media spekulują, że komisja jeszcze w tym roku ma zakończyć prace.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t111961.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bp;budzik;krytyka;komisji;majatkowej;-;niesluszna,72,0,684104.html) Bp Budzik: Krytyka Komisji Majątkowej - niesłuszna

W skład Komisji wchodzi 12 osób: po sześciu przedstawicieli rządu i episkopatu. Jest krytykowana m.in. za to, że większość jej decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości oraz bez możliwości odwołania się do sądu od jej werdyktu. Media podawały też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

W 2009 r. posłowie Lewicy zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o komisji, wskazując m.in., że nie ma możliwości odwołania się od jej decyzji. Termin posiedzenia w tej sprawie nie został jeszcze wyznaczony.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;areszt;w;sprawie;korupcji;w;komisji;majatkowej,97,0,679777.html) Jest areszt w sprawie korupcji w Komisji Majątkowej Pełnomocnik zakonów trafi za kratki na trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t19137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;dostaje;majatek;a;gminy;sa;poszkodowane,21,0,561429.html) "Kościół dostaje majątek, a gminy są poszkodowane" Rządowo-kościelna komisja ignoruje samorządy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości? Władze Krakowa chcą podważyć niektóre decyzje Komisji Majątkowej.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)