Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD: oczekujemy od rządu spójnej koncepcji dotyczącej OFE

0
Podziel się:

Klub SLD zaapelował we wtorek do rządu o spójną koncepcję dotyczącą reformy
pierwszego oraz drugiego filara ubezpieczeń. Anna Bańkowska (SLD) zadeklarowała, że jej klub jest
otwarty na dyskusję o ewentualnym zamrożeniu na dwa lata składek do OFE.

Klub SLD zaapelował we wtorek do rządu o spójną koncepcję dotyczącą reformy pierwszego oraz drugiego filara ubezpieczeń. Anna Bańkowska (SLD) zadeklarowała, że jej klub jest otwarty na dyskusję o ewentualnym zamrożeniu na dwa lata składek do OFE.

Na konferencji prasowej w Sejmie Bańkowska - była szefowa ZUS, a obecnie posłanka Sojuszu - argumentowała, że "spokój w zakresie ubezpieczeń społecznych i perspektywa w tym zakresie jest ważna dla wszystkich osób ubezpieczonych".

W ocenie Bańkowskiej, punktem wyjścia do debaty o losach OFE i dwufilarowym systemie ubezpieczeń społecznych "powinna być rzetelna analiza i informacja o sytuacji finansów publicznych". "Rząd ma zamiar modyfikować system ubezpieczeń m.in. ze względu na trudną sytuację finansów publicznych, ale nie wiemy dokładnie, jaka ona (sytuacja finansów - PAP) jest" - podkreśliła posłanka Sojuszu.

Dlatego - mówiła Bańkowska - Sojusz domaga się też od rządu "jasnej, przejrzystej i rzetelnej informacji o sytuacji finansów publicznych".

Sojusz - jak wyjaśniła - opowiada się za dobrowolnymi ubezpieczeniami w drugim filarze, a nie za zaprzestaniem funkcjonowania OFE. Bańkowska zwróciła uwagę, że w przyszłym roku budżet będzie musiał przeznaczyć 24 mld zł jako składkę uzupełniającą dla ZUS z tytułu przekazywania pieniędzy do OFE.

Bańkowska deklarowała też, że SLD jest otwarty na debatę o ewentualnym zamrożeniu na dwa lata składek do OFE lub innej koncepcji, która by ograniczała przekazywanie części składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych, które są przeznaczone na wykup obligacji. "Boimy się, że jeśli nasze finanse przekroczą dopuszczalną kwotę zadłużenia, możemy stanąć przed groźbą cięcia świadczeń i zachwiania płynności wypłaty emerytur" - uważa Bańkowska.

Na początku grudnia szef doradców premiera, minister Michał Boni zapowiadał, że proces legislacyjny związany ze zmianami w OFE powinien zakończyć się w I kwartale 2011 r. Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE czy zmniejszenie opłaty pobieranej przez fundusze od trafiających do nich składek pracowników. (PAP)

ajg/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)