Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD: pieniądze na licencję programową i misję publiczną w budżecie KRRiT

0
Podziel się:

SLD proponuje nowy sposób finansowania
mediów publicznych. Sojusz chce, by pieniądze na licencje
programową i misję publiczną były zapisane w budżecie Krajowej
Rady Radiofonii i Telewizji.

SLD proponuje nowy sposób finansowania mediów publicznych. Sojusz chce, by pieniądze na licencje programową i misję publiczną były zapisane w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zdaniem wiceszefa SLD Jerzego Szmajdzińskiego, pomysł PO na odpis od podatku VAT nie jest możliwy do realizacji z punktu widzenia technicznego i rachunkowego oraz jest sprzeczny z prawem europejskim. "Odpis od podstawy podatku PIT i CIT nie uzyskuje aprobaty PO, która mówi, że nie może być żadnego podatku" - dodał Szmajdziński.

"Proponujemy więc, aby w budżecie KRRiT były środki na licencję programową i na misję publiczną" - mówił wicemarszałek Sejmu na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak podkreślił, budżet KRRiT, tak jak innych instytucji konstytucyjnych, jest kształtowany "samodzielnie i niezależnie od rządu". Pomysł ten - według Szmajdzińskiego - gwarantuje, aby media były finansowane w sposób niezależny od rządu.

W opinii polityka Sojuszu, jest to również pomysł lepszy niż pieniądze na licencję programową i misję jako sztywny punkt w budżecie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. "Widzimy, co rząd jest w stanie zrobić z budżetem w trakcie jednego weekendu. Jest w stanie go zniszczyć" - zaznaczył Szmajdziński.

"To oczywiście będzie oznaczało, że KRRiT będzie musiała się starannie rozliczać przed Sejmem z wydatkowania tych pieniędzy i wraz ze sprawozdaniem z działalności, musi być pełne, klarowne jasne rozliczenie z tych środków i musi uzyskać akceptację" - wyjaśnił wiceprzewodniczący SLD.

Pytany o ile zwiększony byłyby budżet KRRiT w związku z wydatkami na licencję programową i misję publiczną, Szmajdziński powiedział, że wielkość tych środków powinna się kształtować na poziomie abonamentu zebranego w 2007 roku, czyli około 887,2 mln złotych. "Ale decyzję w tej sprawie będzie podejmowała KRRiT kształtując swój budżet" - dodał polityk SLD.

Wyraził też nadzieję, że nowa propozycja w sprawie finansowania mediów publicznych pozwoli przełamać impas w rozmowach PO i SLD na temat nowego projektu ustawy medialnej.

"Sytuacja w mediach publicznych się nie poprawia. Kryzys finansowy się powiększa w radiu publicznym, nie tylko w ośrodkach regionalnych, ale również w centrali, czas więc kończyć prace nad ustawą medialną" - uważa Szmajdziński. (PAP)

ajg/ la/ jbr/

pieniądze
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)