Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SLD ponagla ws. prac nad ustawą o ogrodach działkowych

0
Podziel się

Politycy SLD zaapelowali w środę o przyspieszenie prac nad nową ustawą o
ogrodach działkowych. W styczniu mija 18-miesięczny okres, który Sejmowi na poprawienie wadliwego
prawa dot. rodzinnych ogrodów działkowych dał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

bEpETiUl

Politycy SLD zaapelowali w środę o przyspieszenie prac nad nową ustawą o ogrodach działkowych. W styczniu mija 18-miesięczny okres, który Sejmowi na poprawienie wadliwego prawa dot. rodzinnych ogrodów działkowych dał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niemal połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Większość z zakwestionowanych przepisów przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw, czyli 21 stycznia 2014 roku.

"Bijemy na alarm, dlatego że zostało 68 dni (...) na uchwalenie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych" - powiedział na środowej konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński. Politycy Sojuszu zaprezentowali specjalny zegar odmierzający liczbę dni, która pozostała do zakończenia 18-miesięcznego okresu przejściowego dla zakwestionowanej ustawy.

bEpETiUn

Poseł Zbyszek Zaborowski przypomniał, że 21 stycznia, kiedy minie wskazany przez TK termin, właściciele rodzinnych ogrodów działkowych pozostaną na łasce właścicieli gruntów, które użytkują - najczęściej gmin lub Skarbu Państwa. "Czasami ten stan prawny jest w ogóle nieuregulowany i tylko od właściciela gruntu będzie zależało, co dalej z działkami, które są oazami zieleni w naszych miastach, miejscem, gdzie sadzimy warzywa, kwiaty, spędzamy wolny czas. Jest to miejsce ważne dla kilku milionów ludzi" - podkreślił Zaborowski.

Według polityka SLD prace nad nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych zostały w Sejmie zawieszone. "Platforma Obywatelska uległa hibernacji i dzisiaj działkowcy coraz bardziej niepokoją się o swoją przyszłość" - zaznaczył Zaborowski. "Oczekujemy, że obie komisje (samorządu terytorialnego i infrastruktury, które wspólnie pracują nad nowym prawem działkowym - PAP) zostaną zwołane niezwłocznie, a najpóźniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - dodał.

Szefowa podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dot. rodzinnych ogrodów działkowych Krystyna Sibińska (PO) powiedziała w środę PAP, że prace nad nimi powinny zakończyć się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu. "Według moich informacji, na najbliższym posiedzeniu Sejmu połączone komisje: samorządu terytorialnego i infrastruktury skończą prace i być może również przedstawią Sejmowi sprawozdanie w tej sprawie" - zaznaczyła posłanka Platformy.

Prace nad nowym prawem działkowym prowadzone są w Sejmie od kilku miesięcy. Rozpatrywane są cztery projekty prawa działkowego - obywatelski (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski. Wiodącym w pracach jest projekt obywatelski. Autorzy projektu obywatelskiego uważają, że gdyby projekt został przyjęty z poprawkami autorstwa PO, mogłoby to doprowadzić do niekontrolowanego obrotu działkami, a w konsekwencji do częściowej ich likwidacji.

bEpETiUt

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.). (PAP)

mkr/ eaw/ as/

bEpETiUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)