Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD pyta, czy dyplomacja odpowiednio informowała o tarczy

0
Podziel się:

Po ogłoszonej w czwartek decyzji Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy
antyrakietowej eurodeputowani SLD Janusz Zemke i Marek Siwiec pytali czy polska dyplomacja
poinformowała na czas prezydenta i premiera o zmianie priorytetów w polityce zagranicznej nowej
administracji USA.

Po ogłoszonej w czwartek decyzji Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy antyrakietowej eurodeputowani SLD Janusz Zemke i Marek Siwiec pytali czy polska dyplomacja poinformowała na czas prezydenta i premiera o zmianie priorytetów w polityce zagranicznej nowej administracji USA.

Stany Zjednoczone zrezygnowały z dużego systemu obrony antyrakietowej w Europie na rzecz takiego, który będzie walczył z zagrożeniem ze strony rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Tym samym USA zdecydowały o wycofaniu się z projektu budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Zdaniem Siwca, reakcja władz polskich na informację o zmianie stanowiska USA "sprawiała wrażenie totalnego zaskoczenia". "Chcemy wiedzieć, czy polska dyplomacja w tej sprawie wypełniła swoje obowiązki" - powiedział eurposeł.

Podkreślił, że mniej więcej od pół roku znane były wypowiedzi poważnych polityków amerykańskich, które mogły sugerować zmianę amerykańskiego stanowiska.

Zemke pytał z kolei o stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej. "Warto zwrócić uwagę, że toczy się dyskusja, wypowiadają się specjaliści od spraw zagranicznych, a głosu MON nie słychać" - mówił Zemke.

Europosłowie Sojuszu chcieliby także wiedzieć jak miniony rok wpłynął na pozycję Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W ocenie europosła Zemkego, widać, że relacje z USA są dla Polski bardzo ważne, ale - jego zdaniem - "co najmniej tak samo ważna jest aktywność NATO i pozycja Polski w NATO".

"Dlaczego dalej na terenie Polski nie powstają dowództwa i jednostki NATO. De facto na terenie naszego kraju mamy tylko centrum szkolenia sił połączonych w Bydgoszczy. W interesie bezpieczeństwa naszego kraju powinny znajdować się kolejne jednostki NATO" - uważa Zemke.

Decyzję rządu USA w sprawie tarczy antyrakietowej SLD przyjął "z zadowoleniem". W ocenie Sojuszu, decyzja polskiego rządu w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy była "arbitralna i nie liczyła się z opinią naszych sojuszników oraz sąsiadów".

"Bezpieczeństwo Polski wynika z członkostwa w NATO oraz w Unii Europejskiej, a także z budowania dialogu z partnerami, jak również z wywiązywania się z zobowiązań sojuszniczych" - napisali politycy SLD w specjalnym oświadczeniu, podkreślając jednocześnie, że USA to państwo, które "gwarantuje - poprzez członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim - bezpieczeństwo Polski, jak też innych partnerów". (PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)