Notowania

polska
08.05.2010 17:12

Słowacja: Konsul RP: 34 osoby ranne w wypadku polskiego autokaru

# dochodzi informacja o numerach telefonów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o numerach telefonów #

08.05. Bratysława/Warszawa (PAP) - Co najmniej 34 osoby zostały ranne, w tym trzy ciężko, w środkowej Słowacji, w wypadku polskiego autokaru, który przewoził 68 osób z Katowic do Turcji - poinformowała w sobotę PAP konsul RP w Bratysławie Urszula Szulczyk-Śliwińska.

"Nie wiemy dokładnie, co się stało. Był wypadek autokaru, który przewoził 68 polskich turystów z Katowic do Turcji. 34 osoby ranne są w szpitalu" - powiedziała konsul.

Wyjaśniła, że miejscowe władze nie udzielają informacji na temat wypadku, ponieważ dalej trwa śledztwo. "Jak rozmawiałam z komendą główną, nikt nie potrafił mi na to pytanie odpowiedzieć" - tłumaczyła Szulczyk-Śliwińska, spytana o przyczynę wypadku.

Sprecyzowała, że biuro podróży "Tango Tour", które organizowało wyjazd, wysłało już drugi autokar po osoby zdrowe.

Konsul potwierdziła, że do wypadku doszło w środkowej Słowacji, ale nie potrafiła dokładnie określić miejsca. "Nawet nie wiem, czy w miejscowości Dobra Niva; wiem, że gdzieś koło Zwolenia" - powiedziała. Jak poinformowała, rannych przewieziono do trzech szpitali, w tym do placówki w Bańskiej Bystrzycy i Zwoleniu.

Według rzeczniczki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Magdaleny Ochwat, autokarem jechali studenci geografii tej uczelni. "Studenci wyjechali o godz. 6 rano z Sosnowca (tam mieści się Wydział Nauk o Ziemi UŚ- PAP) na zajęcia terenowe do Turcji. Do wypadku doszło w miejscowości Dobra Niva niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Autokar przewrócił się po tym, jak peugeot zajechał mu drogę" - powiedziała Ochwat.

Pomocy i informacji poszkodowanym i ich rodzinom ma udzielać polska ambasada na Słowacji. Informacje są też przekazywane na stronie internetowej uczelni (www.us.edu.pl). Pojawiły się na niej numery telefonów, które przydadzą się bliskim poszkodowanych.

Rodziny mogą uzyskać informacje po wybraniu numeru telefonu dyżurnego 00421 911 133 853. Numer do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie: 0042 12 594 90 211. Numer do Szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdzie trafiło kilkanaście osób, w tym te najbardziej poszkodowane to: 00 421 48 44 13 196.

Numer do szpitala w Zwoleniu, gdzie przewieziono 14 osób, w tym sześć bez większych obrażeń, które zostaną zwolnione w najbliższym czasie to: 00 421 45 52 01 230. Pięć kolejnych poszkodowanych jest w szpitalu w miejscowości Żar nad Hronem. Tam można się dodzwonić wybierając numer 00 421 45 67 09 102.(PAP)

cyk/ kar/ woj/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz