Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słowacja: Policjantom zezwolono na używanie własnych pistoletów

0
Podziel się:

Słowacka policja zezwoliła swym funkcjonariuszom na używanie własnych
pistoletów, gdyż służbowe są przestarzałe i na razie nie udało się ich wymienić - poinformował we
wtorek słowacki dziennik "Hospodarske Noviny".

Słowacka policja zezwoliła swym funkcjonariuszom na używanie własnych pistoletów, gdyż służbowe są przestarzałe i na razie nie udało się ich wymienić - poinformował we wtorek słowacki dziennik "Hospodarske Noviny".

"I dla laika musi być jasne, że dysponujemy bronią, która nie jest odpowiednia do pełnienia służby. Gdy broni używa się na przykład do zatrzymania uciekającego pojazdu, pociski nie zawsze potrafią przebić oponę. Zdarzają się przypadki, że samochód umknie policji" - powiedział gazecie wiceprezydent (zastępca komendanta głównego) policji Liubomir Abel.

Według niego odnotowano już pomyślne interwencje, przy których funkcjonariusze użyli własnej broni. Na jej używanie potrzebna jest jednak zgoda przełożonych, a pistolety muszą spełniać określone wymogi techniczne - w tym korzystanie z amunicji Luger kalibru 9 mm, która ma być w przyszłości standardowa dla słowackiej policji.

Jak poinformował Abel, w rękach policjantów znajduje się w tej chwili zaledwie kilkaset nowoczesnych pistoletów, które sprzedawane są w wyspecjalizowanych sklepach po cenach przekraczających 500 euro za sztukę. Słowacka policja liczy 22 tys. funkcjonariuszy.

Obecnie ustala się warunki nowego rządowego przetargu na dostawę na Słowację 25 tys. policyjnych pistoletów za 8 mln euro. Broń ta zastąpi używane od 30 lat czechosłowackie pistolety CZ 82. (PAP)

dmi/ mc/

15255177

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)