Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słowacja sparaliżowana przez śnieg. Zablokowane autostrady

0
Podziel się

Opady śniegu i porywisty wiatr, przekraczający w porywach 100 km na
godzinę, skomplikowały komunikację na Słowacji.

Słowacja sparaliżowana przez śnieg. Zablokowane autostrady
(PAP/EPA)
bDTtKiwl

Opady śniegu i porywisty wiatr, przekraczający w porywach 100 km na godzinę, skomplikowały drogową i kolejową komunikację na Słowacji. Niemal na wszystkich drogach występują zawieje i zamiecie śnieżne.

Z powodu licznych wypadków zablokowana jest autostrada D-1 między Pieszczanami i Bratysławą oraz na kolejnym odcinku: Poprad-Matejowce. Zawieje śnieżne uniemożliwiają ruch na drodze ekspresowej R-1 między Nitrą i Trnawą. Na niektórych odcinkach zaspy śnieżne sięgają metra wysokości. Pługi śnieżne nie mogą poradzić sobie z przecieraniem tras ze względu na porywisty wiatr i liczne ciężarówki, które utknęły w rowach.

Nieprzejezdne są również drogi pierwszej i drugiej kategorii w południowej Słowacji, w powiatach Galanta i Dunajska Streda, a także połączenia komunikacyjne w pobliżu Bratysławy : w okolicach Senca, Pezinku, Malacek i Komarna.

bDTtKiwn

Na drogach podtatrzańskich leży 10-centymetrowa warstwa śniegu. Nie kursują autobusy. Powiatowe i wojewódzkie sztaby kryzysowe apelują do mieszkańców miast i miasteczek, aby nie opuszczali domów. Ze względu na trudne warunki śniegowe na autostradach i drogach ekspresowych ograniczono dopuszczalną prędkość samochodów do 80 km na godzinę.

Opóźnione są również składy krajowych i międzynarodowych pociągów kursujących przez Słowację.

W słowackich Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu 24 godzin spadło 20 centymetrów świeżego śniegu.

Synoptycy przewidują, że w nocy z piątku na sobotę sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu z powodu dużych spadków temperatur dochodzących do minus 15 stopni.

bDTtKiwt

Czytaj więcej w Money.pl

bDTtKiwO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)