Notowania

wiadomości
05.09.2011 13:54

Słowenia: Proces b. premiera Janeza Janszy o korupcję odroczony

# odroczenie procesu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# odroczenie procesu #

05.09. Lublana (PAP/AFP) - Proces byłego premiera Słowenii Janeza Janszy i czterech innych osób, podejrzanych o korupcję w związku z wielkim kontraktem na zakup broni z fińską firmą Patria, rozpoczął się w poniedziałek w Lublanie, ale został od razu odroczony.

Sąd odroczył rozprawę z powodu nieobecności jednego z podsądnych i zapowiedział, że będzie kontynuowana w przyszłym tygodniu.

"To zwykła parodia procesu" - powiedział dziennikarzom po przybyciu do sądu Jansza, który kieruje głównym ugrupowaniem opozycyjnym Słoweńską Partią Demokratyczną (SDS).

W 2010 r. prokuratura oskarżyła Janszę o "współudział w oferowaniu oraz przyjęciu łapówek lub obietnic łapówkarskich w zamian za mediację" podczas negocjowania kontraktu wartości 278 mln dol., podpisanego z Patrią w 2006 r.

Umowę tę, dotyczącą kupna 135 pojazdów opancerzonych - największy jak dotąd kontrakt Słowenii - podpisał sam Jansza, który sprawował urząd premiera w latach 2004-2008. Jej celem była modernizacja armii słoweńskiej po przystąpieniu do NATO.

Wśród pozostałych oskarżonych jest m.in. wysoki rangą przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2008 r. publiczna telewizja fińska informowała o podejrzeniach dopuszczenia się korupcji przez kilku wysokich rangą przedstawicieli władz Słowenii, w tym Janszę.

Były premier odrzuca te zarzuty, twierdząc, że są one motywowane politycznie. Wystąpił z pozwem przeciwko fińskiej telewizji oraz prokuratorowi słoweńskiemu zajmującemu się tą sprawą.(PAP)

mw/ kar/

9717421 9718398

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz