Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SN odroczył rozpoznanie odwołań sędziów do czasu orzeczenia TK

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. stanowiska MS i stowarzyszenia sędziów
#

# dochodzą m.in. stanowiska MS i stowarzyszenia sędziów #

07.02. Warszawa (PAP) - Sąd Najwyższy odroczył w czwartek rozpoznanie trzech pierwszych spośród odwołań sędziów od decyzji ministra sprawiedliwości o przeniesieniu na inne miejsce służbowe po reorganizacji sądów rejonowych. SN chce poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

O decyzji podjętej na niejawnych posiedzeniach przez Izbę Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego poinformował PAP wydział prasowy SN.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. W sądach tych orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do tych większych sądów. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe. Przepisy, na podstawie których reforma została dokonana, zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego.

W lipcu zeszłego roku Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o zaskarżeniu do TK przepisu Prawa o ustroju sądów powszechnych, który dotyczy upoważnienia szefa resortu sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia. Zaskarżony został też zapis Prawa o ustroju sądów wojskowych, upoważniający szefa MON w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia w drodze rozporządzenia sądów wojskowych.

Inny wniosek w sprawie tworzenia i znoszenia sądów na mocy rozporządzenia skierowali też do TK w czerwcu posłowie PSL. Oba wnioski zostały połączone przez Trybunał do wspólnego rozpoznania, na razie nie został jeszcze wyznaczony termin rozprawy.

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk powiedział PAP, że czwartkowe postanowienia w sprawie wniosków sędziów są racjonalne. "SN chce wiedzieć, czy przepis będący podstawą reorganizacji jest konstytucyjny, więc od orzeczenia TK będą zależały dalsze losy tych wniosków" - zaznaczył. Dodał, że zgodnie z zasadą domniemania zgodności przepisów z konstytucją minister sprawiedliwości "miał prawo i obowiązek" podejmować decyzje dotyczące reorganizacji.

Także rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", sędzia Bartłomiej Przymusiński ocenił, że odroczenie rozstrzygnięć w sprawie wniosków sędziów do czasu wydania orzeczenia przez TK jest w obecnej sytuacji "najbardziej rozważne i rozsądne".

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych zgoda sędziego na przeniesienie na inne miejsce służbowe nie jest wymagana m.in. w przypadku "zniesienia stanowiska wywołanego zmianą w organizacji sądownictwa lub zniesienia danego sądu lub wydziału zamiejscowego albo przeniesienia siedziby sądu". Od takiej decyzji ministra sędziemu przysługuje odwołanie do SN. Łącznie takich odwołań sędziów wpłynęło - według danych SN - ponad 290.

W odwołaniach tych wskazywane jest m.in., że przepisy - na podstawie których dokonano reorganizacji i w konsekwencji przeniesień sędziów - nie są zgodne z ustawą zasadniczą. "Przed SN stoi poważny problem do rozstrzygnięcia, zaś zarzut niekonstytucyjności jest najdalej idący. W przypadku uznania przez TK niezgodności przepisów z konstytucją bezcelowe będzie badanie indywidualnych kwestii związanych z procedurą przenoszenia sędziów" - zaznaczył Przymusiński.

Sędziowie w swych odwołaniach wskazują ponadto, że zgodnie z przepisami przeniesienie sędziego z powodu zniesienia sądu "może nastąpić, jeśli uwzględnienie wniosku sędziego co do nowego miejsca służbowego nie jest możliwe". Tymczasem - według autorów odwołań - sędziowie nie mieli możliwości składania takich wniosków.

"Konieczną przesłanką wydania decyzji przez ministra jest uzyskanie, przed wydaniem tej decyzji, wniosku sędziego co do nowego miejsca służbowego. (...) Nie ma podstaw do wymagania od sędziego inicjatywy w zakresie składania takiego wniosku. To minister powinien się o to do sędziego zwrócić, skoro jest inicjatorem tego procesu zmian, i to on prowadzi procedurę zmierzającą do wydania decyzji" - napisano w jednym z odwołań, do którego dotarła PAP.

W Sejmie - na etapie sejmowej komisji - trwają też prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, który - w przypadku uchwalenia - przywróciłby dotychczasową strukturę sądów rejonowych. (PAP)

mja/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)