Notowania

wiadomości
27.02.2014 12:05

Somalia: Islamiści przyznają się do zamachu w Mogadiszu; 11 ofiar

# Dochodzi nowy bilans ofiar i informacja o sprawcach zamachu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi nowy bilans ofiar i informacja o sprawcach zamachu #

27.02. Mogadiszu (PAP/Reuters) - Powiązana z Al-Kaidą organizacja Al-Szabab przyznała się do przeprowadzenia czwartkowego samobójczego zamachu w stolicy Somalii Mogadiszu. W wyniku eksplozji samochodu pułapki zginęło 11 ludzi, a 15 zostało rannych - informują zamachowcy i policja.

Agencja Associated Press podaje, że do wybuchu doszło przed popularnymi herbaciarniami, które znajdują się w pobliżu siedziby somalijskiego wywiadu. W lokalach podobno często przesiadują agenci służb specjalnych.

"Jesteśmy odpowiedzialni za wybuch samochodu pułapki. (...) Celem zamachu byli agenci wywiadu, którzy siedzieli przed herbaciarnią. Dzisiejszy wybuch jest częścią szerszej operacji w Mogadiszu, która będzie dalej prowadzona" - poinformował w czwartek agencję Reutera rzecznik Al-Szabab.

Informacje o ofiarach potwierdza też somalijska policja, podkreślając, że do tej pory odkryła 11 ciał ofiar zamachu. Świadkowie relacjonują, że wyładowany materiałami wybuchowymi samochód wjechał z dużą prędkością w herbaciarnię.

"Nie można powstrzymać kogoś, komu zależy tylko na zabiciu siebie" - mówił agencji Associated Press jeden z policjantów będących na miejscu zamachu.

Przed kilku tygodniami skończył się trwający od sierpnia 2011 roku okres względnego spokoju w państwie, który nastąpił po wypędzeniu powiązanych z Al-Kaidą bojowników organizacji Al-Szabab ze stolicy Somalii. Al-Szabab od lat prowadzi wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód.

W zeszłym tygodniu wybuch samochodu pułapki rozpoczął atak napastników z Al-Szababu na pałac prezydencki w Mogadiszu, ale został odparty. Prezydent Hasan Szejk Mohamud ocalał, dziewięciu napastników poniosło śmierć.(PAP)

lm/ kar/

15863294 15863802 15864375 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz