Notowania

somalia
06.02.2008 08:44

Somalia: Krwawy bilans zamachów

Co najmniej 20 osób zginęło, a ponad sto zostało rannych w wybuchu dwóch bomb w Somalii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Co najmniej 20 osób zginęło, a ponad sto zostało rannych w wybuchu dwóch bomb na północnym wschodzie Somalii - podano w Mogadiszu.

Potężne eksplozje wstrząsnęły portem Bossaso, skąd co dnia Somalijczycy, a także nielegalni imigranci z Etiopii wyruszają w drogę przez Zatokę Adeńską w poszukiwaniu pracy na Półwyspie Arabskim, głównie w Jemenie.

Według agencji Reutera jedna z bomb eksplodowała w noclegowni, w której spali etiopscy imigranci. Władze półautonomicznego, niespokojnego regionu Puntland, w którym leży Bossaso, poinformowały, że większość ofiar wybuchów to Etiopczycy. Ministerstwo informacji regionu podało, że zamachu dokonali bliżej nieokreśleni _ zwolennicy przemocy _ .

Somalijski Puntland znany jest z dokonywanych tam często pirackich napadów na statki oraz z przemytu ludzi do sąsiedniego Jemenu. Działa tam również islamska partyzantka, walcząca z wojskami rządowymi.

W lipcu 1998 roku Puntland ogłosił niepodległość; obecnie stanowi autonomiczną część Somalii.

W Somalii obalenia prezydenta Mohameda Siada Barrego w 1991 r. trwa wojna domowa. Zginęło już ponad 6,5 tysiąca ludzi, a 600 tysięcy musiało opuścić domy. **

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: somalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz