Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Somalia: Papież apeluje o poszanowanie życia i praw człowieka

0
Podziel się

Papież Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową do "poszanowania
życia i praw człowieka" w Somalii, gdzie od kilku dni trwają krwawe walki, w których zginęło co
najmniej 65 cywilów.

bEiaGykB

Papież Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową do "poszanowania życia i praw człowieka" w Somalii, gdzie od kilku dni trwają krwawe walki, w których zginęło co najmniej 65 cywilów.

"Moje myśli kieruję do Mogadiszu, gdzie trwa nowa fala okropnej przemocy i które, wczoraj (we wtorek) było miejscem nowej masakry" - powiedział papież pod koniec tygodniowej audiencji generalnej w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

"Mam nadzieję, że z pomocą wspólnoty międzynarodowej zostaną powzięte wszelkie wysiłki na rzecz przywrócenia poszanowania życia i praw człowieka" - dodał Benedykt XVI. Zapewnił o swej "bliskości" z "rodzinami ofiar i wszystkimi, którzy w Somalii cierpią z powodu nienawiści i braku stabilizacji".

bEiaGykD

Co najmniej 65 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych w walkach, do których doszło w stolicy Somalii Mogadiszu między islamistami a wojskami rządowymi, wspomaganymi przez siły pokojowe Unii Afrykańskiej. Wśród zabitych jest sześciu parlamentarzystów.

Uzbrojeni ludzie przypuścili we wtorek szturm na hotel w Mogadiszu, w którym znajdowali się somalijscy deputowani. Hotel otoczyły siły rządowe.

Zwaśnione strony wznowiły we wtorek walki, z użyciem czołgów i granatników, w południowych i północnych częściach miasta.

W poniedziałek wieczorem największa somalijska milicja - radykalne islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab, powiązane z Al-Kaidą - ogłosiła "ostateczną wojnę" przeciwko "najeźdźcom", jak nazwano 6 tys. żołnierzy Unii Afrykańskiej, stacjonujących w Mogadiszu.

bEiaGykJ

Somalia pozostaje w stanie anarchii od 1991 roku. Wspierany przez kraje zachodnie słaby przejściowy rząd prezydenta Szejka Szarifa Ahmeda z pomocą wojsk Unii Afrykańskiej kontroluje jedynie niewielką cześć Mogadiszu. (PAP)

cyk/ ro/

6869520 arch.

bEiaGyle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)