Notowania

polityka
14.12.2009 11:49

Sondaż: Francuzi negatywnie o polityce ekonomicznej Sarkozy'ego

Ponad połowa Francuzów negatywnie ocenia działania podjęte przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na rzecz walki z kryzysem gospodarczym - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Liberation". Zdaniem ankietowanych, na francuskim planie antykryzysowym zyskały przede wszystkim banki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad połowa Francuzów negatywnie ocenia działania podjęte przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na rzecz walki z kryzysem gospodarczym - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Liberation". Zdaniem ankietowanych, na francuskim planie antykryzysowym zyskały przede wszystkim banki. *

Według zamówionego przez lewicowy dziennik badania ośrodka Viavoice, 57 proc. Francuzów uważa, że "bilans polityki prezydenta wobec kryzysu gospodarczego i finansowego" jest negatywny. Przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych.

77 proc. badanych uważa, że sposoby walki z bezrobociem wprowadzone przez Sarkozy'ego są niewystarczające. Trzy czwarte respondentów jako nieskuteczne ocenia prezydenckie działania, mające zmniejszyć nierówności społeczne. 57 proc. Francuzów ma negatywną opinię o rządowym planie wsparcia wzrostu gospodarczego; za skuteczny uznaje go 40 proc. badanych.

Według sondażu Viavoice, Francuzi uważają, że w przeciwieństwie do zwykłych obywateli na programie antykryzysowym skorzystały głównie instytucje finansowe. 57 proc. pytanych oceniło, że poczynania gospodarcze prezydenta pozwoliły "uratować system bankowy".

Z badania wynika również, że zdecydowana większość mieszkańców Francji jest zaniepokojona o swoją najbliższą przyszłość: 84 proc. obawia się spadku płac realnych, a 83 proc. wzrostu bezrobocia. Blisko trzy czwarte niepokoi się, że w przyszłym roku Francja nie wyjdzie z recesji.

"Liberation" zauważa jednak, że gospodarka francuska, w porównaniu z innymi państwami +starej Europy+, radzi sobie dotychczas względnie dobrze z kryzysem. Spadek francuskiego PKB w tym roku wyniósł dotychczas 2,5 proc., podczas gdy w wielu innych krajach zachodniej Europy był nawet dwa razy wyższy. Według przewidywań ministerstwa finansów, w 2010 roku wzrost gospodarczy powinien wynieść 1,5 proc. Jednak oficjalne prognozy zakładają również, że w przyszłym roku we Francji nadal będzie rosło bezrobocie.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ ap/

Tagi: polityka, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz