Notowania

sondaż
30.06.2009 11:57

Sondaż: Obama, Ban Ki-Moon, Merkel - im najbardziej ufamy

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent USA Barack Obama, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon i kanclerz Niemiec Angela Merkel to politycy cieszący się największym zaufaniem opinii publicznej na świecie - wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodki z 20 krajów, w tym Polski. U nas tylko w stosunku do prezydenta USA zaufanie przeważa nad nieufnością.

W naszym kraju badania wykonało Centrum Badania Opinii Społecznej, które, wspólnie z ośrodkami badania opinii z innych państw, bierze udział w programie World Public Opinion. Jest to program koordynowany przez Program on International Policy Attitudes (PIPA) na Uniwersytecie Maryland w USA.

W badaniu przeprowadzonym od 4 kwietnia do 12 czerwca br. pytano o zaufanie do niektórych ważnych światowych przywódców. Na liście umieszczono prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Baracka Obamę, prezydenta Chin Hu Jintao, premiera Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, a także sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona.

Z uwagi na znaczenie Iranu w bieżącej polityce międzynarodowej pytano też o zaufanie do prezydenta tego kraju Mahmuda Ahmadineżada.

W badaniu udział wzięło łącznie 19 224 respondentów z 20 krajów, a uzyskane wyniki są reprezentatywne dla 62 proc. ludności świata.

Badaniem objęto: z Ameryki Północnej - Meksyk i USA; z Europy - Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Polskę, Rosję i Ukrainę; z Afryki - Nigeria i Kenia; z Bliskiego Wschodu - Azerbejdżan, Egipt, Irak, Turcję Autonomię Palestyńska; z Azji - Chiny, Indie, Indonezję, Koreę Południową i Pakistan. Dodatkowo utworzono osobne próby dla chińskich terytoriów: Macao, Hongkongu i Tajwanu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama to polityk, który na świecie obdarzany jest największym zaufaniem. Uzyskuje on znacznie lepsze wyniki niż którykolwiek inny przywódca z przedstawionej listy.

W 19 krajach (z obliczenia wyłączono opinie społeczeństwa amerykańskiego) odsetek deklaracji dużego i średniego zaufania do prezydenta USA wynosi 61 proc. natomiast odsetek deklaracji nieufności - 31 proc. W 13 krajach więcej jest osób ufających Barackowi Obamie niż niemających do niego zaufania, a w 5 - przeważają badani deklarujący nieufność.

W Polsce 47 proc. badanych ma "duże lub średnie" zaufanie do prezydenta Obamy, 38 proc. - "brak zaufania lub niewielkie". Dla porównania - we Francji wskaźniki te wynoszą odpowiednio 88 i 10., w Niemczech - 89 i 10. W Rosji - 23 i 55, w Wielkiej Brytanii - 92 i 6.

Z ankiety wynika m.in., że prezydent Obama uzyskuje złe oceny w Rosji, większość respondentów w tym kraju nie ma do niego zaufania.

Jeżeli chodzi o USA, zdecydowana większość respondentów darzy prezydenta zaufaniem. Podobny sondaż przeprowadzony w zeszłym roku wykazał bardzo niskie zaufanie w świecie do ówczesnego prezydenta USA George'a Busha.

Opinie na temat sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona są podzielone, ale pozytywnych jest nieznacznie więcej niż negatywnych.

Trzej przywódcy krajów UE: Angela Merkel, Gordon Brown i Nicolas Sarkozy uzyskują pozytywne oceny u zbliżonej grupy respondentów, przy czym prezydent Francji najczęściej z tej trójki budzi nieufność. W Polsce - 34 proc. ankietowanych mu ufa, 49 proc. - darzy go niewielkim zaufaniem, lub w ogóle mu nie ufa. Merkel cieszy się zaufaniem 35 proc. Polaków, a Brown - 29 proc.

Gorzej postrzegani przez światową opinię publiczną są premier Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Hu Jintao. Temu drugiemu ufa 7 proc. Polaków - wynika z sondażu.

Ankieta wskazuje, że premier Putin to polityk, do którego mieszkańcy większości krajów objętych badaniem odnoszą się z nieufnością. W 14 państwach nieufność do niego przeważa nad zaufaniem, a w 6 (w tym w Rosji) - częstsze są deklaracje zaufania.

Najlepsze oceny uzyskuje Władimir Putin w swoim kraju, ufa mu również większość mieszkańców dwóch najludniejszych państw świata - Chin i Indii, które wraz z Rosją oraz Brazylią tworzą blok BRIC. Zwraca uwagę wysokie zaufanie do Putina na Ukrainie: większość Ukraińców ufa premierowi Rosji, choć stosunki prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki z Moskwą są napięte.

Najgorsze zdanie na temat premiera Rosji mają mieszkańcy krajów UE (zwłaszcza Polacy - 10 proc. zaufania przy 76 proc. nieufności), Francuzi (78 proc. nieufności) i Niemcy - 72 proc. nieufności), a także Bliskiego Wschodu.

W Polsce badanie CBOS zrealizowało jako fragment sondażu "Aktualne problemy i wydarzenia" od 7 do 13 maja na reprezentatywnej (1078) próbie losowej dorosłych mieszkańców.(PAP)

la/ mhr/

Tagi: sondaż, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz